Trojí trefa: získá byty pro chudé, pomůže Chomutovanům, kteří by rádi prodali byt za slušnou cenu někomu solidnímu a ani ho to nebude moc stát. Vedení Chomutova začalo s výkupem bytů pro sociální účely. S pomocí evropských dotací by jich chtělo získat zhruba dvacet, přičemž první čtyři už má. Podle vládní Agentury pro sociální začleňování je město prvním v Česku, které se pustilo do výkupu bytů přímo od veřejnosti.

„Není prvním městem, kde vykupují byty,“ poznamenala lokální konzultantka agentury Kamila Zinčenková. „Chomutov je ale podle mě první v tom, že skutečně nabízí odkup bytů komukoli. Dále je výjimečné, že pro to vytvořil pěkný, návodný a srozumitelný web,“ vyzdvihla. Jedná se o stránky vykupbytu.chomutov-mesto.cz, které už využilo několik desítek vlastníků, aby jejich prostřednictvím nabídlo svůj byt.

Město chce vybudovat fond sociálních bytů, aby mohlo pomáhat těm, kteří se ocitli v nouzi. Například seniorům, matkám samoživitelkám, lidem na odchodu z dětského domova i obětem byznysu s chudobou. Zájemců má přes 160.

Podobné plány měla také další města, například i Klášterec nad Ohří, kde ale záměr loni ztroskotal. Odkup bytu za odhadní cenu totiž nezaujal žádného vlastníka bytů.

Chomutovu se podařilo pokročit dál. K nákupu využije 7,5 milionu korun z dotace Integrovaného regionálního operačního programu. Částka pokryje 90 procent nákladů, deset dá město z vlastního rozpočtu.

„V rámci tohoto programu lze vykoupit byty za cenu v místě obvyklou, to jest tržní, nikoli pouze za cenu vyhláškovou. Takže Chomutov se chová jako řádný hospodář a navíc ušetří své finanční zdroje a dokáže nabídnout obyvatelům Chomutova odkup za slušnou tržní cenu,“ vysvětlila Zinčenková s tím, že město takto dokáže účinně konkurovat i spekulantům s byty, kteří nabízejí vyšší ceny.

První „vlaštovky“

Město už má podchycené první čtyři byty. Dva jsou na Písečné a znalec je ohodnotil na 672 a 567 tisíc korun, další v ulici Dřínovská za 370 tisíc korun a v Borové za 610 tisíc. Odkup za cenu, která v úhrnu představuje 2,2 milionu, schválili zastupitelé.

„S vlastníky už máme podepsanou smlouvu a zhruba od září by byty mohly být k dispozici novým nájemníkům,“ uvedl náměstek primátora pro sociální oblast Milan Märc (Nový sever). „Teď máme v nabídce další čtyři byty, které budeme opět překládat ke schválení zastupitelstvu,“ dodal.

Vládní agentura, která s městem spolupracuje od roku 2016, doufá, že v příštím roce bude mít Chomutov podobných bytů padesát.

S výkupem bytů souvisí i další služba, kdy bude s obyvateli sociálních bytů města pracovat pět sociálních pracovníků.