Týkat se bude především míst, která byla nebo jsou zasažena těžbou hnědého uhlí.

Hospodářský výbor sněmovny žádá vládu o dalších deset miliard na sanaci krajiny po těžbě uhlí. Peníze by měly jít do Ústeckého a Karlovarského kraje.

Meziresortní komise, která rozhoduje o výběru projektů sanace v severozápadních Čechách, schválila během sedmi let 305 projektů rekultivace území za 14,28 miliardy korun. Z výnosů z privatizace je zatím vyčleněno 15 miliard.

Vyčlenění 15 miliard korun schválila v roce 2002 vláda Miloše Zemana. „Řada akcí už je ukončených. Obce ale mají připraveny další projekty zaměřené zejména na revitalizaci už sanovaných území, které ale není v současné době už z čeho financovat,“ uvedl Zbyšek Sochor z ministerstva průmyslu a obchodu.

Výbor žádá vládu o dalších deset miliard korun. „Část těchto prostředků by měla nahradit i daň z přidané hodnoty, která se z uvolněných peněz vrací zpět do státního rozpočtu. Ve skutečnosti totiž bude kvůli odvodu DPH vyčerpáno 12 miliard místo 15 miliard korun,“ řekl ČTK předseda hospodářského výboru Oldřich Vojíř.

K největším stavbám patří třeba utěsnění dna budoucího jezera v lomu Ležáky. Například Kadaň by chtěla z peněz na sanaci postavit cyklostezku přes výsypky. (čtk, rod)