Ústecký kraj, stejně jako zbylé části ČR, zasáhl v neděli 30. ledna silný vítr. Páchá škody na majetku a dopravě. Hasiči si připsali více než sto zásahů, v Píšťanech na Litoměřicku se potopila loď. "Hasiči doposud vyjeli zhruba ke stovce mimořádných událostí, aby zlikvidovali následky řádění silného větru. Nejčastěji odklízeli polámané stromy nebo odklízeli části střech," informoval Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje.

Od stromu ke stromu jezdí v neděli také dobrovolní hasiči z Kytlic. Ti během neděle do 16. hodiny pořezali v Kytlicích a jejich okolí třináct stromů, které vyvrátil nebo zlomil silný vítr. Kromě jiného dopoledne zasahovali také u stromu spadlého na železniční trať mezi Jedlovou a Mlýny.

Hasiči z Boletic ukázali, jak vzal vítr střechu v ulici Vítězství.

Na jezeře v Píšťanech se kvůli silnému větru potopila výletní loď. Vlny ji natlačily na molo, kde byla ukotvená, v důsledku čehož se menší plavidlo poškodilo a převrátilo. Na místě jsou potápěči, kteří zkoumají rozsah škod a následně stanoví postup jak loď vyprostit ze zhruba šestimetrové hloubky.

V Teplicích vzal vítr střechu bytovému domu.

Kvůli silnému větru zůstaly v neděli preventivně uzavřené zoologické zahrady v Ústí nad Labem a Děčíně. "Vážení zákazníci, kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám dnes zůstane zoologická zahrada preventivně zavřena," informovala Zoo Ústí nad Labem.

Silný vítr působí zdržení na železnici. S následky vichřice ráno bojovali hasiči například v Kytlicích na Děčínsku. Jeden z padlých stromů zastavil vlak z Jedlové do Děčína. Další padlé kmeny museli hasiči odstraňovat z cest.

Poryvy na Milešovce

Na Milešovce v Českém středohoří naměřili meteorologové poryvy větru o rychlosti kolem 145 kilometrů v hodině, v Ústí nad Labem Kočkově to bylo 101 km/h. 

"V nejbližších hodinách bude ještě silný severozápadní až západní vítr dosahovat v nárazech 70 až 110 km/h, na horách i kolem 130 km/h.  K večeru bude vítr od západu zvolna slábnout," informovali meteorologové. 

V pondělí má na některých místech kraje vydatně sněžit. V pondělí se proto v důsledku kombinace čerstvého větru a nového sněhu v Krušných horách od vyšších poloh čeká tvorba sněhových jazyků, v horských polohách pak závějí.

Tisíce domácností bez elektřiny

Kvůli silnému větru zůstalo v neděli 30. ledna v Ústeckém kraji bez elektřiny na 6500 odběrných míst společnosti ČEZ. Nejhorší situace je na Děčínsku, Ústecku a Litoměřicku, během dne se postupně daří energetikům dodávky obnovovat. „K patnácté hodině jsme evidovali 3300 odběrných míst bez elektřiny, je předpoklad, že by všechny poruchy měly být odstraněny do nedělního večera,“ sdělila mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová. Aktuálně je na vedení vysokého napětí v Ústeckém kraji desítka poruch, další desítky jsou na vedení nízkého napětí.

Po jedné hodině odpolední se kvůli větru přetrhlo vedení vysokého napětí u Postoloprt na Lounsku. To způsobilo požár travnatého porostu, oheň uhasili dobrovolní hasiči z Postoloprt. "Pod elektrickým vedením shořelo sto metrů plochy," informovali. K vedení elektrického proudu vyrazili kvůli silnému větru také dobrovolní hasiči ze Žatce, v nedalekých Trnovanech spadl na kabel strom. Ten se vyvrátil a poškodil i lampu veřejného osvětlení. Hasiči strom rozřezali.