„Přišli jsme s manželem ochutnat víno a mohu říct, že bylo dobré,“ ocenila Jitka Karbusová z Chomutova. „Překvapilo nás ale, že mu patřila jen jedna zastrčená ulička, na náměstí to byl samý kolotoč a halekání, protože Hruška vyzval návštěvníky, aby za láhev vína zazpívali na mikrofon. Samozřejmě už měli upito,“ dodala. Došlo také na českou hymnu, kterou s podroušeným divákem zazpíval i moderátor. Videozáznam koluje po sociálních sítích a sbírá negativní hodnocení.

Nedostatky vnímali i sami stánkaři, kteří přivezli moravské víno, burčák a další chutná lákadla. „Nepochopili jsme, proč jsme na akci nazvané jako vinobraní stáli ve vedlejší ulici a v hlavním prostoru byly kolotoče,“ podivil se Adam Weber, který pravidelně pořádá farmářské trhy, tentokrát ale na akci přijel s proseccem, sýry a prosciuttem. „Prodávalo se tam občerstvení, které nemá na vinobraní co dělat, všude byl navíc hrozný nepořádek,“ zmínil.

Vinobraní v Jirkově
FOTO: Létaly labutě i podprsenky. Jirkov zažil první vinobraní

Kritika se dostala k šéfce jirkovské kultury. „Řešili jsme mnoho stížností: nevhodné chování moderátora, nevhodný program, málo stánků,“ připustila ředitelka Kulturního vzdělávacího a informačního zařízení (KVIZ) Michaela Brožová.

Akci „na klíč“ Jirkovu dodala pražská společnost Vína T. Stávek, která měla uzavřenou smlouvu s KVIZem. Podle té bylo jejím úkolem zajistit i úklid, což se ale nestalo.

Centrum města poseté odpadky

Vinobraní skončilo v sobotu a ještě v neděli v poledne bylo centrum poseté odpadky. Nakonec ho vyčistili dobrovolníci, které svolal zastupitel Josef Šebek (Strana svobodných občanů). Nebylo to jediné porušení smlouvy, společnost nechala pouťové atrakce umístit také na prostranství, která nebylo ve smlouvě – na nábřeží.

Podle Tomáše Stávka z pořádající společnosti měla akce tři slabiny. „Nepovedly se tři věci: Láďova hymna, úklid a že nepřijela cimbálovka. Ta ale havarovala na D1, což nemohl nikdo tušit. Hlavně, že jsou členové v pořádku,“ uvedl. „Když jsem se ptal lidí, jak se jim vinobraní líbí, neměli výhrady, stěžovali si jen na kolotoče, což nás mrzí. Zaplatili to, co jsme nemohli žádat od stánkařů s vínem, protože měli i tak vysoké náklady,“ doplnil. Jeho společnost neměla za akci od Jirkova žádný honorář.

Fotopast zachytila vlčata v krušných horách
Ochránci přírody se radují z nových vlčat, myslivci volají po odstřelu šelem

Že bylo vinobraní organizačně nedokonalé, uznala i starostka Darina Kováčová (ANO). „Akce byla asi hezká, myslím, že vinná ulička se lidem líbila. Byla tam ale spousta nedotažených věcí,“ připustila. Podle města je organizátorem zodpovědným za okolnosti spjaté s vinobraním pražská společnost.

Vinobraní se má v Jirkově konat i v příštím roce, avšak v jiné podobě. „Představovala bych si to jinak, laděné do původních Moravských dnů, které tu byly za starosty Filipa Škapy,“ uvedla Brožová.

Na klíčence jsou prohozené symboly hasičů a zdravotnické záchranné služby
Popletený dárek: Klíčenky pro prvňáčky měly špatná čísla na hasiče a záchranku