První srpnový víkend Chomutovsko nenabízí příliš zábavy. To ale neznamená, že se musíte nudit doma. Vydejte se na výlet třeba k německým sousedům a navštivte nedaleký Annaberg-Buchholz. Právě tam jsou přichystány 5. Evropské hrnčířské slavnosti.

Po téměř pěti stech letech se tak Annaberg-Buchholz opět stane městem hrnčířů. Od pátečního odpoledne do neděle se v srdci krušných hor v rámci hrnčířských slavností bude prezentovat na osmdesát hrnčířů z mnoha evropských zemí. Chybět samozřejmě nebudou hrnčíři z České republiky, Maďarska či Slovenska. V historické městské části hrnčířů, v bezprostředním sousedství proslulého kostela sv. Anny, bude po celé tři dny probíhat pestrý program, sahající od živého hrnčířského umění přes hodnotné výstavy až po různorodá hudební vystoupení.

Tyto neobyčejné slavnosti, které každé čtyři, respektive pět let do Krušných hor lákají tisíce návštěvníků, připomínají annaberskou tradici hrnčířské výroby, která od 16. až do 19. století umožnila vznik žádaných výrobků, mimo jiné proslavené „annaberské kameniny". Ještě dnes ji můžete obdivovat v renovovaných muzeích.

Celé slavnosti zahájí již v pátek úderem 18. hodiny patroni a primátorka města Barbara Klepsch na romantické městské terase. Hned poté se můžete vydat do objektu Vereinshaus Untere Badergasse 3, kde bude otevřena výstava „Barvy, tvary, přátelé".

Poznejte tradiční hrnčířské řemeslo

Návštěvníci slavností pak budou mít až do neděle možnost v „malé čtvrti" historického centra Annabergu mezi ulicemi Große Kirchgasse a Buchholzer Straße, nazývané také „čtvrť hrnčířů", zažít kouzelnou atmosféru. Hrnčíři předvedou své kreativní umění u hrnčířského kruhu. Bohatství stylů a pestré varianty tvarů budou skutečnou pastvou pro oči všech. U četných stánků hrnčířského trhu pak najdete vše, po čem Vaše srdce touží.

V sobotu se těšte na Hornickou večerku

V sobotu od 21:00 hodin je naplánovaná oslava pětiletého jubilea existence Krušnohorského okresu. V souladu s hornickou historií Krušnohorského okresu oslaví nejlidnatější okres Saska tento slavnostní den hornickou večerkou. Její součástí bude hornický průvod od kostela sv. Anny na annaberské náměstí, velký hornický koncert a vlastní ceremoniál. Mnozí horníci zde prokážou čest hlavnímu městu Krušných hor.

Ještě po hornickém večírku si mohou účastníci až do půlnoci vychutnat jedinečnou atmosféru historického centra Annabergu a evropských hrnčířských slavností.

V neděli se pak můžete bavit také až do večera. Každý den nebudou chybět ukázky řemesel, hudba na ulici, gastronomické nabídky a pro děti je připraven pohádkový stan, tvoření z papíru a další zábava.

Šílené sjezdy z kopce

Ilustrační foto.Od 31. července do 3. srpna se v Nové Vsi v Horách koná mezinárodní závod s názvem Grim Mountain v downhillovém skateboardingu.  Při něm si to závodníci na speciálních prknech sviští z kopce stejnou rychlostí jako auta.

Jedná se o sérii kvalifikačních závodů na mistrovství světa 2014. Maximální počet závodníků na trati je 180, nejvyšší rychlost, které mohou dosáhnout, je 90 kilometrů za hodinu.

Kvůli závodům bude v obcích Hora Sv. Kateřiny a Nová Ves v Horách částečně omezena doprava. Uzavírka komunikací v obou směrech bude po celou dobu závodů trvat vždy od 9 hodin do 17 hodin přibližně dvacet minut.

Kde a kdy se ještě pobavit…

Jirkov (nám. Dr. E. Beneše)
* Neděle 4. srpna od 15:00
* Jáchymovi bratři  akusticky  - v rámci projektu Léto na schodech.
* Vstup volný

Jirkov (Kulturní dům)
* Sobota 3. srpna od 15:00
* Taneční odpoledne pro seniory s muzikou Baranijak
* Vstupné: 40 Kč

Kadaň (Františkánská zahrada)
* Neděle 4. srpna od 14:00
* Odpoledne s místní populární kapelou Milana Baranijaka
* Vstupné: 30 Kč

* Neděle 4. srpna od 16:00
* O Šípkové Růžence. Hudebně zábavnou variaci na známou lidovou pohádku nabídne Divadlo Hnedle vedle.
* Vstupné: 30 Kč

Valeč (30 km od Kadaně)
* Pátek až neděle 2.-4. srpna
* Povaleč 2013 třídenní festival ve Valči na loukách za zámkem. Hrají: Krausberry, Tony Ducháček & Garage, Ty Syčáci a mnoho dalších. Více na www.povalec.cz
* Vstupné: Vstupné dobrovolné (doporučené od 150 Kč)

Klášterec nad Ohří (nádvoří zámku)
* Sobota 3. srpna od 17:00
* Průzkumníci v Africe. Hudební pohádka divadla Letadlo plná písniček a legrace, kde se děti seznámí s Afrikou a poznají tamní zvířátka. V případě nepříznivého počasí se představení přesune do Renesančního sálu.
* Vstupné: 30 Kč

Strupčice (Sportovní areál)
* Pátek 2. srpna od 21:00
* Noční prázdninové koupání s diskotékou