Na Červeném Hrádku pořádají v sobotu středověký den, který nabídne kostýmované prohlídky zámku v pohádkovém duchu i středověkou hostinu. V neděli se město připojí ke Dni židovských památek.

Příběh o Popelce určitě znáte. Přímo do děje vás vánoční program televize nevezme, na Červeném Hrádku to ale rozhodně zkusí. Prostory zámku vyplní živé obrazy s názvem Popelka a její ztracený střevíček. „Hudba, texty písní i scénář k pohádce jsou z autorské tvorby a můžete se těšit na originální představení ve spolupráci s divadlem NaOko,“ prozrazuje Denisa Fazekašová z organizace KVIZ Jirkov. Prohlídky začínají úderem 14. hodiny, trvají hodinu a půl a poslední příležitost máte od 19.30. Pokud přijdete ve velké skupině, lze si užít i prohlídku od 21 hodin. „Lístky seženete i na místě, před prohlídkou,“ poznamenává Fazekašová.

Rytíři i středověká hostina

Když se náhodou trefíte do času, kdy už bude plno a bude nutné čekat, není potřeba zoufat. Na nádvoří zámku probíhá po celou dobu středověký program, kde nebudou chybět chrabří rytíři ani tanečnice, hudba a stánkový prodej. A oživené prohlídky dobře naladí i ty, kteří se rádi nají. Součástí programu je středověká hostina. „Proběhne v zámecké vinárně, částečně formou rautu s obsluhou,“ vysvětluje Denisa Fazekašová. Stoly se prohnou pod pečeným vepřovým na řadu způsobů, ale také pod lahůdkami z potravin, které v dřívějších dobách připravovalo chudé obyvatelstvo – ze zelí, brambor nebo hrachu a krup.

Night Run v Mostě.
Zážitkový běh Night Run se po roce vrací do Mostu. Už popáté

Tabuli doplní koláčky, preclíky, bylinková voda a samozřejmě nemůže chybět pivo a víno. Středověkou hostinu je možné navštívit i bez účasti na prohlídce.

Kdo o víkendu zatouží spíše po klidnějších návštěvách památek, může v neděli vyrazit k jirkovské synagoze. Město se přidává ke Dni židovských památek a tu svou nechá volně k nahlédnutí návštěvníkům v době od 10 do 16 hodin. Je to poslední příležitost před plánovanou rekonstrukcí, která z bývalé sběrny surovin udělá kulturní místo se zahradou. „S plány se návštěvníci seznámí skrze projektovou dokumentaci, která bude na místě k dispozici na velkých plátnech,“ doplňuje mluvčí města Vladimír Vacula. Prohlídka synagogy je zdarma.

Vstupné
Dospělý: 170 korun, Děti: 100 korun
Dospělý + středověká hostina: 350 korun v předprodeji, 420 korun na místě
Dítě + Středověká hostina: 300 korun předprodeji, 350 na místě
Hostina samotná: 250 korun

Ilustrační snímek.
TIP NA VÍKEND: Výstava v chomutovském muzeu se zaměří na stíhače