Je libo Francouzkou manikúru nebo třpytivé kytičky? Vietnamští spoluobčané v našem okrese začali dělat ve velkém umělé nehty.

Většinou je učí zkušení kolegové, kteří dojíždějí do Čech z ciziny. „Prodej oblečení už moc nešel, tak se Vietnamci přeorientovali na něco jiného,“ uvádí jeden z členů vietnamské komunity Ha Thi Thuy.

Dále podle něj přešli na nehty například Vietnamci žijící v Americe a Anglii. Těm se v těchto státech podnikání daří a tak to zkusili i místní. Ti přiletí jednou za čas do Prahy a pořádají tu kurz modelování nehtů, na který se sjíždí Vietnamci z celé republiky a pak učí ostatní ve svém okolí.

Nebo odletí domů, kde se také učí úpravě nehtů. „Tady to zatím moc nejde. Co mám informace, je to určitě lepší ve větších městech jako je Praha, Plzeň nebo Ústí,“ vysvětluje Ha Thi Thuy. Zajímavostí je, že manikúru nedělají jenom ženy Vietnamky, ale i muži. Ty v českých salónech nenajdete.

Jeden z nich je Ho Van Tvan, ten pracuje v salónu v Puchmayerově ulici. „Nehty dělám od dubna, absolvoval jsme kurz tady v Chomutově,“ přibližuje mladý Vietnamec. „Zatím sem moc lidí nechodí, ale jsme tu krátce,“ A z osobní zkušenosti redaktorky Deníku nutno říci, že mu to jde. Je pečlivý i usměvavý. Jedinou nevýhodou bylo, že nerozumí téměř vůbec česky a to je problém většiny vietnamských salónů.
Když se potřebuje s někým domluvit, zavolá kolegyni, která pracuje hned vedle.

A tak se dorozumíval i s Deníkem. Nehtových salónů, které provozují Vietnamci, je v Chomutově opravdu hodně. A to dále například v ulici 28. října, na náměstí naproti radnici, dále o kousek vedle a to naproti Centralu po bývalé trafice, v jirkovském Tescu. Manikúru provozují i ve Vejprtech, v zóně u hraničního přechodu. Tam chodí houfně hlavně Němky.

České manikérky nemají na vietnamské salóny příliš kladný názor. Podle nich nasadili hlavně příliš nízké ceny, ale nedělají nehty kvalitně. „Když k nám přijde zákaznice od Vietnamců, nehty jí většinou předěláme,“ popisuje manikérka Jana Karbanová. „Také nejsou příliš hygieničtí. Většinou používají jen jeden pilník na všechny zákaznice. To my pilujeme každou klientku vždy novým,“ dodává Jana Karbanová.