Původně k dohodě nedošlo, protože za dům požadovali 50 milionů, město ale bylo rozhodnuto složit nanejvýš 17 milionů korun podle znaleckého posudku, který si nechalo vypracovat.

„Nečekali jsme to, ale zástupce většinových vlastníků přišel s návrhem, jestli by byla možnost opět jednat o koupi, kdyby byty a společné prostory v domě opravili,“ potvrdil starosta města Štefan Drozd (Máme rádi Klášterec – STAN). „Z našeho pohledu ano, protože máme opravdu malý bytový fond – je v něm jen 102 bytů. Potřebujeme od nich ale kalkulaci a vizualizaci zrekonstruovaných bytů,“ doplnil.

Na obojí mají majitelé čas do konce roku. Jedná se o zničený věžák se 78 byty. Následně by město opět oslovilo odhadce a zastupitelé by pak rozhodli, jestli město do koupě půjde.

Podmínkou radnice je i nadále, že by se majitelé nejdříve museli vyvázat z dotačních smluv, aby město nepřebíralo zodpovědnost za dříve čerpané dotace.

Dům by město využilo především pro mladé rodiny a seniory. „Určitě tam nebudeme chtít zpátky sociální bydlení,“ ujistil starosta.

Problémový věžák patří třem většinovým majitelům a pár bytů tam mají vlastníci, kteří v nich do poslední chvíle bydleli. Protože však v domě pobývala převážná většina sociálně slabých a posléze se tam stahovali také bezdomovci a narkomané, bylo tam nebezpečno. Několikrát tam hořelo.

Dům byl nakonec tak zdevastovaný a zadlužený, že ho majitelé na začátku letošního roku uzavřeli. I poté se tam ale stahovaly podivné existence a zkáza pokračovala. Situace se zklidnila až když majitelé věžák zamkli a zabezpečili okna a balkony ve spodních patrech.

Podle městské policie klid v zóně trvá, i když se občasní narušitelé najdou. „Byly tam nějaké pokusy o průnik. Měli jsme oznámené, že se kdosi pokoušel šplhat po hromosvodu,“ uvedl velitel kláštereckých strážníků Petr Hörbe. „Nakonec jsme ale nikoho nechytili. Dům kontrolujeme ve spolupráci s policií, kdy my jistíme dveře a policisté kontrolují vnitřek,“ doplnil.

Mohlo by vás zajímat: Demoliční bagr se nezastaví. Opuštěná chomutovská škola mizí před očima

Začala demolice školy na Kamenném Vrchu. | Video: Deník/Miroslava Šebestová