Větrníky stále táhnou. Den otevřených dveří v parku Rusová a Kryštofovy Hamry využilo na dvě stě padesát lidí.

Návštěvníci využili přítomnosti pořadatelů a ptali se na nejrůznější věci. Nejvíce opakovanou otázkou bylo to, kolik energie vyrobí tyto dva sousedské parky a pro kolik lidí to stačí. Nechyběly ani dotazy na cenu elektřiny, návratnost peněz, či technické parametry ekologických strojů. Někteří návštěvníci dokonce chtěli proniknout do nitra problematiky. Ptali se i na úplné detaily, jako například, jak je to se stavebními základy vysokých větrníků.

Šestý ročník této akce byl podle pořadatelů opět úspěšný. Někteří lidé však odcházeli částečně zklamaní. „“Vevnitř jsou vidět jen rozvaděče, člověk se nedostane až k turbíně,“ říká trochu smutně Jaroslav Vytasil z Chomutova. „Myslel jsem, že se budu moct podívat až nahoru,“ svěřuje se Miroslav Tvrdík z Jirkova. „Když je to ale v provozu, tak to asi jinak nejde. Mohli ale mít alespoň jeden odstavený,“ dodává.

V předešlých letech měli zájemci více štěstí. „Předloni jsme dělali výstup na gondolu, to bylo více atraktivní,“ uvědomuje si provozovatel větrného parku Rusová Štěpán Chalupa. „Z bezpečnostních důvodů jsme to ale museli zrušit,“ vysvětluje. Výstup stožárem je totiž velmi těsný a je možné vyvézt vždy jen jednotlivce.

V obou sousedních parcích je třiadvacet větrníků. Každý park je poskládán z jiného typu elektráren. Zatímco v Rusové stojí stroje typu Nordex N80, v Kryštofových Hamrech jsou Enercony E 82. Všechny zdejší stožáry jsou vysoké osmdesát metrů a průměr rotoru, tedy vrtule, je úplně stejný. Teprve když člověk stojí přímo u elektrárny, uvědomí si, jaký je to kolos.

Oba nevelké parky dokáží ročně energií zásobovat na dvacet dva tisíc domácností. To znamená, že pár těchto ekologických strojů dokáže zásobovat celý Chomutov i s přilehlými obcemi.

Energie vyrobená větrníky přitom stojí 2,23 koruny za kilowatthodinu. Větrná energie je tedy nejlevnějším obnovitelným zdrojem a výrobními náklady začíná konkurovat některým starším uhelným elektrárnám.

Větrné elektrárny ale mají také dost odpůrců. Hlavně lidem na horách vadí, že větrníky hyzdí krajinu, rozdílné názory panují také na to, kolik větrné elektrárny vyrobí energie v závislosti na jejich životnosti.