Před staletími na nádvoří rachotily kočáry se spřežením, v posledních letech se na chodbách a v komnatách rozléhalo cinkání příborů o talíře, když se učni cvičili v umění, jak elegantně servírovat na stůl. Učiliště se ale stěhuje do Chomutova, a tak barokní zámek v Údlicích ztichne. Možná v něm budou šustit lejstra a místní lidé tam vyřídí své záležitosti. Zastupitelé by totiž zámek rádi koupili a přesunuli tam obecní úřad.

„Budova obecního úřadu potřebuje kompletní rekonstrukci včetně rozvodů elektřiny, lepší by proto bylo přestěhovat se do udržované budovy, kde je veškeré zázemí,“ vysvětlil údlický starosta Miloš Pavlík. „Na zámku jsou dobře využitelné prostory, které na obecním úřadu nemáme. Je tam salonek a dostatek místa, takže bychom tam kromě úřadu přestěhovali i knihovnu,“ přál by si.

Zastupitelé už na svém posledním květnovém zasedání posvětili záměr koupit zámek. Jsou ochotní zaplatit za něj cenu stanovenou znalcem, která mírně převyšuje 8,5 milionu korun. Částka představuje zhruba polovinu ročního rozpočtu obce, přesto je připravená ji složit bez mrknutí oka. „Máme našetřeno, takže bychom nemuseli jít do úvěru,“ubezpečil starosta.

Památka je podle technické zprávy v dobrém a udržovaném stavu. Přesto však Údličtí předpokládají, že nějaké další investice zapotřebí budou. „Muselo by se vyměnit topení, je tam jen zastaralý kotel, a stálo by za zvážení, jestli se nezaměřit na alternativní způsob vytápění s pomocí tepelných čerpadel,“ zmínila hlava obce.

Zájemce se zatím nenašel

Budova, kde dnes sídlí obecní úřad by poté mohla jít do prodeje, pokud by tak rozhodlo zastupitelstvo.

Zásadní otázkou teď je, zda majitel zámku, kterým je Ústecký kraj, na nabídku přistoupí. Kraj má zjevně zájem barokní zámek prodat. V březnu ho totiž nabízel ve veřejné dražbě, kde nejnižší podání dosahovalo 8,9 milionů korun. Zájemce se však nenašel. Podle tiskové mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělové přesto není vyloučeno, že by ho v dražbě nabídl opětovně.

Žádost údlického zastupitelstva zatím do Ústí nad Labem nepřišla. „V současné době neevidujeme žádnou písemnou žádost obce o případný prodej,“ uvedla mluvčí. Jakmile dorazí, bude na představitelích kraje, aby rozhodli. „Každý prodej či pronájem majetku musí být odsouhlasen orgány kraje, tradičně by tedy materiál šel na program jednání rady a následně zastupitelstva,“ dodala.

Údlický zámekVesnické zastupitelstvo na zámku? Údlice chtějí koupit barokní památku a přestěhovat tam úřadje chráněný jako kulturní památka České republiky. Podle historických pramenů v jeho místě stála už v kolem roku 1360 tvrz. S dalšími staletími prošla úpravami, kdy ta nejzásadnější přestavba přišla na konci 17. Století a vtiskla zámku barokní podobu. Po druhé světové válce budovu využívalo zemědělské učiliště a po roce 1995, kdy dostala díky rekonstrukci dnešní podobu, ji začalo využívat středisko odborného výcviku chomutovské Střední školy technické, gastronomické a automobilní.