V pondělí ráno se pustilo 24 pracovníků v oranžových vestách do úklidu Chomutova. Vyfasovali rukavice a pytle na odpadky a stejně jako mezi svátky uklízeli centrum, kde se nejvíc projevily novoroční oslavy. Už hodinu po jejich nástupu je ale předák technických služeb (TS), které jim zadávají práci, odvolal, ať jdou zase domů.

„Přišli totiž omylem,“ informoval provozně-technický náměstek TS Miroslav Šulta. „Až dodatečně jsme se díky mailu dozvěděli, že je máme odvolat a ještě dopoledne je pustili,“ dodal.

Město, jehož jsou TS příspěvkovou organizací, mělo veřejnou službu v kompetenci jen do 31. prosince. Od té doby jí nevládne. Úderem 1. ledna přešla agenda spolu s vyplácením dávek na úřady práce. Potíž je ale v tom, že město ještě nemá s krajskou centrálou úřadu práce podepsanou smlouvu o výkonu veřejné služby. Lidé, kteří ji dosud vykonávali tak fakticky nemají pána a do práce nastupovat nemusejí.

„Veřejná služba v Chomutově zatím ještě nefunguje,“ potvrdila včera tisková mluvčí Chomutova Šárka Schönová. „Město si s krajskou pobočkou dodatečně vyjasňovalo podmínky smlouvy. Podepsaná má být ještě v tomto týdnu a platit by tak měla od příštího pondělí,“ dodala. Dnes se kvůli tomu koná mimořádná rada.

Fakt, že podpis smlouvy zatím vázne, potvrdila i ředitelka chomutovské pobočky úřadu práce Petra Lafková. Nečekaná pondělní inciativa lidí, kteří na sebe ochotně oblékli oranžovou vestičku, ji ale potěšila.

Kalamita by městu zavařila

Týdenní vakuum bez „vestičkářů“ by nemělo přinést potíže. „Tedy pokud bude teplo jako dosud. Jakmile by přišla další sněhová kalamita, kdy potřebujeme každou ruku, abychom vyčistili chodníky a místa, kam se nedostanou stroje, pak by to bylo dost nepříjemné,“ podotkl náměstek Šulta. Pracovníci ve veřejné službě jsou za těchto situací osvědčenou a vydatnou pomocí.

Chomutov není jediným městem, kde není smlouva podepsaná. „Na cestě jsou také smlouvy v Jirkově a v Kadani,“ upřesnil ředitel Úřadu práce v Ústí nad Labem Radim Gabriel, podle něhož váznou především na straně měst, která mají s veřejnou službou své zkušenosti a tím i více nápadů a připomínek. „Původně jsme počítali s tím, že se podpis zdrží o pár dnů, nakonec to bude týden, “ potvrdil ředitel.

Stejnou dobu bude trvat, než začnou plně fungovat počítačové aplikace, které mají úřady práce v souvislosti s veřejnou službou k dispozici.

„V tuto chvíli například ani neznáme číslo, kolika Chomutovanů se má veřejná služba týkat,“ dodala ředitelka chomutovské pobočky úřadu práce Petra Lafková.