Nedávno otevřené venkovní posilovny v Jirkově a Chomutově přivítají v prvním srpnovém víkendu premiérovou soutěž ve cvičení za pomoci vlastní váhy těla (street workout) pro širokou amatérskou veřejnost. Street Hard Workout Battle 2015, jak organizátoři klání nazvali, bude mít navíc mezinárodní obsazení. „Na facebooku se o soutěž zatím zajímalo na 155 lidí. Prezentace závodníků bude až na místě vždy hodinu před jejím zahájením. Nelze tedy říci, kolik mužů a žen se nakonec přihlásí, a kolik lidí vytvoří diváckou kulisu. Už mám však závazně přislíbenu účast kluků z Německa a ze Slovenska. Soutěž tedy bude mít mezinárodní punc," potvrdil jeden z pořadatelů soutěže Rostislav Vošický.

Sobota - Jirkov

Street workoutové hřiště v Jirkově otevřela show místní skupiny Street Hard Workers.Sobotní část soutěže se uskuteční od 11:00 hodin v areálu jirkovského hřiště v sídlišti Na Borku v Mládežnické ulici. Muži a ženy se utkají v disciplíně sets&reps, která zahrnuje shyby, dipy, kliky a šplh na pětimetrovém laně na čas. Pro muže organizátoři vypsali tři váhové kategorie, a to do 75 kilogramů, od 76 do 85 kilogramů a nad 85 kilogramů. Soutěžící si nemohou vybrat z některých cviků, musejí je absolvovat všechny.

Neděle - Chomutov

V neděli 2. srpna se soutěž přesune do chomutovského areálu Eldorádo v sídlišti Kamenný vrch. Soupeřit se bude také od 11:00 hodin, tentokrát ale ve volné disciplíně free style na hrazdě a bradlech. Je opět vypsána pro muže ve výše zmíněných váhových kategoriích i pro ženy.

Porota

Posuzovat výkony soutěžících budou cvičenci, kteří u nás patří ke špičce. „Dorazí Aleš Fišer, Danek Marko Hanák a Slávek Šuvarina. Zkušení borci, kteří vyhráli několik soutěží. Mají tak zkušenosti i s posuzováním zvládnutí jednotlivých prvků. V případě sets&reps to mají jednodušší. Prostě spočítají výkony v daném čase. U volné disciplíny je posuzování výkonů mnohem složitější a stále pokračují diskuse, jaký způsob zvolit. Někdo vidí vzor v gymnastice, další jsou naopak odpůrci této kategorizace. Namítají, že nejsou žádnými pseudogymnasty," vysvětlil Vošický.

Sám by se soutěže rád zúčastnil, není si ale jistý, zda mu to pořadatelské povinnosti umožní.

Živý přenos?

Organizátoři by rádi zprostředkovali soutěž co nejširšímu publiku. „Uvažujeme o živém přenosu prostřednictvím největšího internetového serveru pro sdílení videosouborů You Tube. Netušíme ale zatím, zda budeme mít připojení k dispozici," upřesnil Vošický.

Doprovodný program

Diváci si podle Vošického užijí v rámci doprovodného programu i ukázky dalších street sportů, například break dance, parkour, tricking či acrojógu. „V sousedství Eldoráda, jež je největším street workout hřištěm u nás, se nachází také největší krytý bazén pro skatebording. A právě zde místní borci předvedou výše zmíněné sporty," doplnil Vošický.

Street Hard Workers

Street workoutové hřiště v Eldorádu a 'domácí' skupina Hard Street Workers.Street Hard Workers je parta mladých lidí z Chomutovska, kteří cvičení za pomoci vlastní váhy těla propadli. Jejím členem je i Rostislav Vošický. Pozoruhodní jsou zejména svou životní filozofií, která vylučuje užívání alkoholu či drog. „Smyslem našeho seskupení je sdružovat lidi, kteří chtějí zdravě žít, distancují se od požívání alkoholu a drog, mají rádi společné tréninky s vlastní vahou těla. Zároveň chtějí své znalosti a zkušenosti předávat ostatním a snaží se vytvořit síť hřišť s posilovacími stroji především pro dospívající, kteří by se tak nevydávali cestou užívání drog, nebo bezmyšlenkového bloumání po městě," objasnil Vošický.

Města vyšla vstříc

Impuls k vybudování hřišť v obou městech pochází právě od skupiny Street Hard Workers. „Zjistili jsme, že všechna hřiště v obou městech jsou zřízena pouze pro děti do 12 let. Nechtěli jsme ale na sebe upozorňovat tím, že budeme cvičit na herních prvních, určených pro děti. Zavrhli jsme také cvičení na lampách veřejného osvětlení, lavičkách a dalším městském mobiliáři. Požádali jsme proto o setkání se starostou Jirkova a následně o schůzku s chomutovským primátorem. Představili jsme jim naše návrhy na vybudování vhodných hřišť," nastínil Vošický. Setkání označil za konstruktivní a vstřícné. „Jirkovský starosta Radek Štejnar byl naším nápadem nadšený. Výsledkem byl příslib vybudování venkovní posilovny. Podobně jsme uspěli i v Chomutově, kde jsme jednali s Hanou Novákovou z projektového oddělení. Výsledná podoba obou hřišť v souladu s našimi připomínkami plně odpovídá ideálnímu využití prvků ke cvičení s vlastní vahou těla širokému věkovému spektru dospělé populace," popsal iniciativu cvičenců sympatický jednatřicátník.