A dokončení nábřeží se už blíží, velryba by přes Ohři měla vyjet už příští rok. Díky této atrakci se místní i turisté vlastní silou přepraví přes řeku a na druhé straně se budou moci třeba vykoupat.

Jak přesně bude velryba vypadat, zatím ví hlavně architekti, její vizualizace zatím nejsou. Ti připravují velkou prezentaci projektu toto jaro. Budoucí vzhled velryby se tak dá těžko odhadovat, malou nápovědou mohou být atrakce, které už na nábřeží stojí. Loď, zatím bez názvu, už děti využívají teď. Na všechny prvky–atrakce–umělecká díla bude vstup na vlastní nebezpečí.


Jedna z mnoha atrakcí


Převoz přes řeku bude jen jednou z mnoha atrakcí, které nové nábřeží za více než sto milionů korun nabídne. Každopádně půjde o umělecká díla, nábřeží projektují renomovaná architektonická studia, například Projektil, které letos získali cenu za pražskou Národní technickou knihovnu.

Architekti rozpracovávají základní ideu, kterou nábřeží vetkl kadaňský architekt Vít Branda, který před více než rokem tragicky zahynul.

Dokončení dvou hlavních etap nábřeží je naplánováno na příští rok. V květnu by měla být dokončena první etapa, ta nejdražší – bude stát kolem 140 milionů korun, Kadaň na ní získala dotaci přes 120 milionů korun. Za tolik milionů si ale Kadaňáci i turisté přijdou na své, dostanou osvětlenou cyklostezku, in–line dráhu a překážky, dřevěný amfiteátr a spoustu dalších novinek.


Sto a desítky milionů korun


V roce 2011 bude rovněž dokončena druhá etapa pod hradem zhruba za 35 milionů korun, na kterou město rovněž dostalo tučnou dotaci – 25 milionů. Nábřeží tak v této části Kadaně dostane nový vzhled, přibude i dětské hřiště.

Město bude žádat i o peníze na třetí etapu, která by propojila dvě dokončované.

Kadaň se celým projektem snaží oživit řeku jako nedílnou součást města. Rekonstruované nábřeží nabídne mnoho možností pro vyžití – ať už kulturní, sportovní nebo rekreační.