Jeden by řekl, že to je výjimečný obchodní um a prozíravost. Jenže společně s firmou je skloňované také jméno Alexandra Nováka a na to jsou Chomutováci poněkud alergičtí…

Ovládl Novák hazard ve městě?

Místopředsedou představenstva firmy W.G.G. je Jaroslav Volmut z Mostu. Ten nedávno Českému rozhlasu přiznal, že do hazardních aktivit jeho firmy v Aši investoval právě Alexandr Novák (a také ústecký kmotr Patrik Oulický). A jak upozornila iniciativa Nechceme žít v Palermu, Volmut působí s Novákem také ve firmě Talwin a.s. či ve firmě FVE VELEBUDICE s.r.o., v které má zase 50% podíl manželka Alexandra Nováka Eva. Tedy spojení více než prokázané.

To se lidem ze zmíněné iniciativy zdá podezřelé. „Mnoho dalších drobných indicií (například urputnost některých koaličních zastupitelů při prosazování vyhlášky) budí podezření, že chomutovský způsob omezení hazardu má vést k vymýcení konkurence dvěma „městským" hernám, ve kterých si několik stovek milionů korun rozdělí lidé blízcí místní politické reprezentaci," píší ve své tiskové zprávě. Chtějí proto, aby byl hazard ve městě zakázán úplně.

Obchodní um?

Ale v rámci objektivity se podívejme také na první možnost. Je možné, že by plzeňská firma měla takový přehled o situaci v Chomutově, aby toho dokázala obratně využít? V době internetu to tak těžké není. Kdo ví, třeba o tom měla přehled i díky zmíněnému Novákovi, který měl podle mnohých hlasů na hazard v Chomutově zálusk. Mít takové informace a možnost, který zdatný obchodník by to udělal jinak?

Chomutovský deník se vypravil za Radimem Boučkem, který vlastní firmu Princess game, s.r.o. Ta v krytu za sportovní halou provozuje jednu ze zmíněných heren a má tu na tři desítky automatů právě od firmy W.G.G. Proč? „Nabídli mi nejlepší podmínky," odpovídá jednoduše podnikatel. „Oslovoval jsem více firem, ale tihle nabídli nejvíc," dodává s tím, že o propojení na Nováka nic nevěděl, dokud se o tom nezačalo psát (více v rozhovoru dole).

Je možné mu věřit? Rozhodně nezapadá do teorie o projení „město Novák hazard". Na magistrátu totiž nemá zrovna „prošlapanou" cestičku. Vlastně je s ním, potažmo s městskou organizací Chomutovský bytová, naopak na válečné stezce. To je ale trochu jiný příběh (více čtěte ZDE: „Nechali mě za miliony udělat hernu a teď ji chtějí pro jiného?" ).

Protihazardní aktivista Matěj Hollan také spekuluje o tom, proč vedení Chomutova vyhradilo právě tyto dvě herny jako jediné. Nemá to co do činění právě s tím, že tu má automaty právě firma W.G.G. napojená na Nováka?

Jenže minimálně u krytu na Mostecké to bylo obráceně. Radim Bouček podle svých slov vybíral dodavatele výherních terminálů až v roce 2013, a to už bylo o obou místech dávno rozhodnuto.

Smrdí jen jméno?

Tak co tu vlastně smrdí, když není ani naznačeno nic nelegálního? Jednak je otázka, jestli na povrch vyplulo všechno. Pochybnosti budí právě Novákovo jméno. Kmotr, odsouzený za vzetí úplatku a skloňovaný ve všech možných korupčních kauzách, prostě nedodává jakémukoli byznysu nádech poctivosti. Zvlášť u velice výnosného kšeftu, který vynáší stovky milionů ročně jen v Chomutově. A tak lidé právem pochybují. Cokoli spojené s Alexandrem Novákem prostě nepůsobí důvěryhodně.

ROZHOVOR S PROVOZOVATELEM HERNY BUNKER

„Nejsem detektiv, abych zkoumal, čí automaty to jsou"

Urostlý pražský podnikatel Radim Bouček je poměrně klidný na to, že se ho vyptávám na tak kontroverzní věci. Působí to ale spíš tak, že je šílenstvím kolem Nováka překvapen, než že by s ním byl srovnaný…

O vaší herně se v poslední době mluví jako o kšeftu Alexandra Nováka. Slyšel jste to také?

Nejdřív mi to volali zaměstnanci a pak jsem se o tom dočetl. Ale hernu mám já, obyčejný člověk. Žádný Novák.

Lidé si to spojují s tím, že tu máte automaty od firmy, která je na Nováka napojená. To jste nevěděl?

Nevěděl. I o tom jsem se dočetl až v novinách. Já jsem obchodník, ne detektiv, abych zkoumal, čí to jsou automaty.

A jak se tedy automaty firmy W.G.G. ocitly u vás v herně?

Když jsem oslovoval firmy, aby mi předložily nějakou nabídku, někdo mi na ní dal tip. Přiznávám, že už ani nevím kdo. Tak jako tak jsem firem obcházel víc. Jedni pro mě byli nedůvěryhodní, další nabízeli málo peněz na investice. Tahle firma mi nabídla nejlepší podmínky. Zaplatila půlku mých investic do zprovoznění krytu, což žádná jiná slíbit nemohla.

To je hodně slušná nabídka, ne?

To ano. Jiná firma mi nabídla také spoluúčast na investicích, ale jen čtyři sta tisíc. Tahle řekla polovinu a vyšlo to na dva miliony. Asi stejně jako já počítali, že se jim to vrátí díky tomu, že budeme jedna ze dvou povolených heren.

A s kým jste z té firmy jednal?

S paní Květoňovou a panem Hiklem (předseda představenstva pozn.red.). O tom, že by měla firma mít něco společného s Novákem, jsem se dozvěděl až nedávno z médií.

A vám jméno Alexandr Novák nic neříká?

Ale ano. Znám jeho synovce, Richarda. Jenže to bych se asi nesměl bavit s nikým. Jeho samotného jsem viděl možná jednou v životě na nějaké akci.

Také jste měl reklamu ve výloze hotelu Royal, který je spojovaný s místními podnikateli Alexandrem Novákem a Zdeňkem Fojtíkem…

Pana Fojtíka jsem také viděl možná dvakrát v životě. A tu reklamu jsem tam měl jen proto, že znám provozního z tamní restaurace. Kamarádíme se spolu, chodíme pařit, tak mi to tam vylepil. Pořád teď slyším Novák, Novák… Upřímně mám pocit, že když na bar objednám limonády, někdo mi vyčte, že je beru od Nováka. Nejsem odtud, neznám moc zdejší poměry. Už tu byla i hospodářská kriminálka, která prošetřovala anonymní udání, jestli je tu prý všechno v pořádku. Je. Ale já už trochu lituju, že jsem se tady do toho pouštěl…