Chomutovským strážníkům je v nynější služebně těsno. Už za rok ale budou pracovat v zbrusu nových prostorech.

Radnice strážníky přestěhuje ze středu města na sídliště. Nyní mají svou budovu v Chelčického ulici, vlevo při vjezdu na náměstí, nově budou k zastižení v bývalé mateřské školce v Dřínovské na sídlišti Březenecká, která stojí nedaleko bývalého kina Evropa.

Pracovníci městské policie se přesunou se vším všudy. Do bývalé školky se přesune operační středisko a hlavně centrála městské kamerového systému. S kamerami má policie a město velké plány, v následujících letech by se měly kamery rozšířit na chomutovská sídliště a nově budovaný sportovně–oddychový komplex na Zadních Vinohradech.

Právě masívní rozšíření kamerového systému klade vyšší požadavky na prostor. Podle vedení městské policie už by nebylo možné tak velký systém spravovat z dosavadní služebny. Nedostatek místa nyní komplikuje službu hlídkařům, nemají vyhovující zázemí. To se s přestěhováním rapidně zlepší.

Vedení policie si od změny slibuje rozsáhlou modernizaci techniky a vybavení, která chomutovské strážníky dostane co do vybavení na úroveň kolegů ve jiných statutárních městech.

Úpravy za miliony, velká část z dotací

Než ale velké stěhování nastane, musí budova bývalé mateřské školky, dříve známá jako „Govorovka“, projít velkou rekonstrukcí. Měnit se bude takřka vše, budova dostane plastová okna, nové podlahy, podhledy a další vylepšení.

Statisíce budou stát i vybavení kanceláří, další peníze spolkne přesun techniky a vylepšení přesunu dat a komunikačních li­nek.

Přesunutí služebny je v plánu už od roku 2007, tehdy jej však radnice odsunula kvůli příliš vysokým nákladům. Nyní se městu otevřela cesta, jak část peněz získat z dotací. Z takzvaného malého IPRM, které je určeno na obnovu sídlišť, půjde do nové služebny více než patnáct milionů. Z dotace se zaplatí hlavně přesun a modernizace kamerového systému, a to ve výši necelých devíti milionů korun.

Další, co půjde z IPRM, je kompletní zateplení budovy. To pomůže i neziskovým organizacím, které nyní v jedné z vedlejších budov školky pracují, protože při opravách bude zateplena celá školka.

Celková cena přesunutí a modernizace služebny vychází na zhruba šestadvacet milionů korun, z dotací půjde více než šedesát procent. Město zaplatí z rozpočtu téměř jedenáct milionů korun. S opravami se začne už v říjnu, vše by mělo být hotovo do konce příštích letních prázdnin.