Přes nepřízeň počasí v průběhu vánočních svátků jsou ve valné většině skiareály pro lyžaře stále v plném provozu. „Vleky, sjezdovky i běžecké tratě máme bez jakýchkoliv omezení stále otevřené. Na lyžaře u nás čeká zhruba půl metru technického sněhu," říká klínovecký mluvčí Adam Svačina. „Počasí nám nyní bohužel nedovoluje zasněžovat, musíme si vystačit s tím, co máme," dodává.

Na Mezihoří je situace obdobná. I zde hlásí kolem padesáti čísel technického, mokrého sněhu. „Sníh je mokrý, naštěstí ale technická vrstva zabránila jeho úplnému roztátí. Máme normálně otevřeno, lidé zde lyžují. Je to takové příjemné, až skoro jarní lyžování," vysvětluje předseda areálu Petr Andrt.

To v dalším středisku takové štěstí neměli. Mimo provoz je v současné době měděnecká Alšovka. „Bohužel sníh nám tady roztál a nevypadá to, že by mělo napadnout. V lednu snad budou podmínky lepší," komentuje smutně stav vedoucí areálu Vladimír Klíma.

Mokrý a tající sníh hlásí také z lyžařského areálu Klíny. „Máme zde k dispozici bezmála tři kilometry sjezdovek a kolem padesáti kilometrů běžeckých tratí, čerstvě upravena byla včera asi polovina. Je to mokré a sníh taje," poznamenal šéf areálu Josef Dlouhý s tím, že středisko zůstává v provozu i v dalších dnech včetně večerního lyžování.

Tristní podmínky mají také v nedalekém Sport Centru Bouřňák. I tam se teploty pohybují nad nulou, občas je dokonce vidět i sluníčko. Sjezdovky jsou zledovatělé a místy se objevují vydřená místa. Lyžařské podmínky jsou ale stále dobré. „Meteorologové na dnešek slibují ochlazení a mráz, toho chceme využít k dalšímu technickému zasněžování," říká za provozovatele areálu Tomáš Tvrdík.

Uplakané počasí a tím i klesající kvalita sněhu se projevila také na zájmu ze strany milovníků zimních sportů. „Měli jsme samozřejmě oproti rokům minulým méně lidí. Ono se není moc co divit, dva dny nám tady v kuse pršelo," stěžuje si Svačina.

Autor: Zdeněk Moravec