Čtyři centrální herny, mnohem nižší počet automatů, přísný dohled, minimální propagace v ulicích. Chomutov se v dlouhém boji s provozovateli automatů rozhodl pro tvrdý úder na solar. I když má i svá proti.

Nejdůležitější ale je - většina heren zmizí. To polokasíno pod vaším panelákem, ta blikající výloha kousek od vašeho domu, ta herna s pochybnými existencemi, kolem kterého chodí vaše dítě do školy. Nebudou.

Snad do půl roku

Chomutov ve své pondělní vyhlášce zakazuje provozovat automaty, a to všude a okamžitě. Fakticky to ale neznamená, že provozovatelé je musí hned vypnout. Město ale může díky vyhlášce žádat ministerstvo financí, aby začalo rušit licence, které udělilo pro videoloterijní terminály. A těch je ve městě neuvěřitelných jedenáct set (klasických automatů už jen sedmdesát).

Celé to bude trvat možná několik měsíců, ale závěr bude - v Chomutově se nebudou hrát automaty jinde, než je napsáno ve vyhlášce. A to jsou pouze čtyři místa, čtyři městské objekty.

Čtyři herny: Dobrý nebo špatný výběr?

Které to jsou? Dva kryty CO - TIP na Zahradní a dnešní prodejna nábytku za sportovní halou v centru města. Pak bývalá prodejna nábytku i se skladem v pasáži na Palackého ulici (vedle Švadlenky) a přízemní prostory obytného domu v Sokolské ulici (poblíž Kadaňské).

„Díky tomu, že jsou to objekty v majetku města, budeme mít lepší možnost stanovit si podmínky a také je pak kontrolovat,” vysvětluje primátor Chomutova Jan Mareš.

Opoziční zastupitelé však mají k tomuto výběru připomínky. Sokolská ulice patří do nechvalně známé lokality Kadaňská, byť už je tu situace lepší. Kryt CO za sportovní halou je přes ulici od další oblasti, v níž žijí sociálně slabí (K. Buriana). A objekt na Palackého ulici je pouze pár metrů a jedny schody od výplatního místa sociálních dávek. „Je to schválně, aby mohli peníze, které dostanou, rovnou hodit do beden?” podivovali se kritici.

Druhá věc je, že dvě herny (Palackého, Sokolská) budou přímo v obytných objektech. Přímo nad nimi jsou byty. Jak se asi budou tvářit lidé žijící v domech v Sokolské ulici, když jim pod okny budou proudit gambleři z celé Kadaňské a okolí?

Město argumentuje tím, že herny v daných lokalitách už většinou stejně jsou, teď se ale budou moci například strážníci či jejich kamery soustředit na jedno konkrétní místo.

Kolik automatů zbude?

Bude díky tomu automatů méně nebo budou jen jinde? „Určitě méně, dvanáct set se jich do těchto objektů nevejde,” říká primátor, přestože přesný počet město nemá a netroufá si ho odhadovat. „Záleží na tom, jaké podmínky si s budoucím provozovatelem domluvíme a jak si to uvnitř uspořádá on sám.”

Chomutovský deník včera všechny čtyři budovy obhlédl a jsou poměrně velké. Kryt za sportovní halou je rozsáhlý, prostory v Sokolské ulici se rozkládají ve dvou vchodech a objekt v Palackého ulici je dvoupodlažní (ještě se řeší, jestli se bude vstupovat s pasáže nebo zadem). Počet přístrojů tak určitě neklesne na desítky, na druhou stranu z dnešních dvanácti stovek se jich do vybraných prostor vejde tak polovina.

Dobrý kšeft. Pro koho?

Kdo bude automaty v těchto hernách provozovat? To je další věc, která kritiky dráždí. Nepřipravuje tu město dobrý kšeft pro někoho konkrétního? Nebude mít nějaký „kamarád” monopol na automaty?

Obyčejní lidé to řeší méně. Jsou rádi, že zmizí herna z jejich paneláku. Ale je pravda, že takové otázky jsou na místě. V budoucnu může být v Chomutově jediný provozovatel stovek automatů a to je více než lukrativní byznys.

Město chce vypsat výběrové řízení a nechá jen na zájemcích, zda se budou hlásit o jedinou hernu nebo o všechny čtyři najednou. Námitky o „připraveném kšeftu” politici ve vedení pochopitelně odmítají. „Hlavní cíl je boj s hazardem,” říká jednoduše náměstek primátora Jan Řehák.

Už nebudou lákat

Herny, ať už ty současné nebo ty budoucí, už taky nebudou tak křiklavé a lákavé. Zastupitelé totiž kromě omezení samotných automatů schválili také omezení jejich propagace.

Provozovatelé musí do tří měsíců odstranit všechny poutače, včetně vnějších jackpotů a dalších reklam tak, aby tato reklama nijak nenabádala kolemjdoucí k návštěvě herny. Pokud jsou to herny s výlohou, musí je zatemnit tak, aby dovnitř nebylo vidět. Provozovna může použít ve svém názvu slovo herna či kasino, ale jen jednou. A název provozovny nesmí být vyšší než dvacet centimetrů.

Proč ten spěch?

Nebývá obvyklé, aby předpis města začal platit okamžitě nebo dřív než za čtrnáct dní. Zastupitelé to tentokrát udělali, a to „z důvodu naléhavého obecného zájmu”, jak je přímo ve vyhlášce napsáno. Co to znamená?

Magistrát chtěl rychle využít možnosti, že může automaty omezit. Podobně jako jiná města má obavu, jak dopadne kritizovaný zákon o loteriích. A po Novém roce už by třeba nemusely obce mluvit do omezování hazardu vůbec.

Druhým důvodem bylo, že po konci roku by ministerstvo financí licence na videoloterijní terminály (VLT) nerušilo, ale jen zkracovalo na tři roky ze současných deseti. Město tak využívá poslední možnosti, jak tuhle tříletou lhůtu obejít a VLT zrušit daleko dříve.

Jirkov na to jde podobně

V Jirkově nedávno schválili v podstatě stejnou vyhlášku. Také tady chtějí postupně zrušit všechny herny tak, aby zůstala jediná. A ta bude v přízemních prostorách areálu Horník, přímo pod služebnou městské policie. Také je města.

Rozdíl je v tom, že jirkovská vyhláška začne platit od 1.1. 2013. Ani tady to neznamená, že k tomuto datu všechny herny zmizí, opět bude záležet na tom, jak rychle proběhne správní řízení o odebrání licence. „Délku řízení nelze zatím odhadnout, dá se předpokládat, že provozovatelé heren či automatů se nebudou chtít svých zisků vzdát,” uvědomuje si starosta Jirkova Radek Štejnar. „Spory můžou trvat měsíce, i roky, ale jednou skončí, a s nimi skončí i herny.“ Omezení platí jen na automaty, dál se budou moci hrát například rulety, žetonové či karetní hry, např. poker.

+ Klady +

Skončí desítky heren, kam chodili hrát gambleři, kteří si peníze na hru nezřídka obstarávali drobnými krádežemi.

Ubude tím rizikových míst, a to jak v centru města, tak na sídlištích.

Rapidně se sníží celkový počet automatů, které ve městě budou.

Město bude moci provozovatele lépe kontrolovat, strážníci se budou moci více zaměřit na konkrétní místo.

Z ulic zmizí nevábné poutače a blikající nápisy JACKPOT či HERNA.

- Zápory-

Vytipované objekty jsou poblíž problémových lokalit, ze kterých gambleři často pocházejí. Takže to budou mít jen blíž.

Herny budou v obydlených oblastech, dvě dokonce přímo v obytných domech. Pro jejich obyvatele se z takové velké herny může stát noční můra.

Kromě heren skončí možná i několik menších hospod s pár automaty, které je, ale finančně „držely nad vodou”.

Město tím rapidně a narychlo mění podmínky pro podnikání desítkám živnostníků. Ti zřejmě budou muset i propouštět personál.

Je velké riziko, že tak lukrativní byznys jako je monopol na hazard ve městě, se neobejde bez nečistých praktik ve výběrovém řízení.