„Oslovili jsme 32 firem, ale žádná neměla volnou kapacitu, aby naši zakázku mohla splnit. Měli už dost jiných,“ prozradil chomutovský primátor Jan Mareš. V té době totiž běžel na plné obrátky program ministerstva životního prostředí, který dotoval projekty právě z oboru oslovených firem.

Chomutov se proto rozhodl pro neobvyklý tah. Rozdělil zakázku na několik menších částí, aby mohla jedna firma dodat herní prvky, druhá provést stavební a třetí zahradnické úpravy. Povedlo se - přihlásilo se celkem třináct firem a radní z nich vybrali vítěze (Jan Kaiser - herní prvky, Petrom Stavby - zahradnické služby, Soskon - stavební práce).

Stavba dětského hřiště vyjde město na 2,6 milionu korun, z toho 2,35 milionu uhradí dotace. Práce by mohly začít na jaře, o prázdninách už by hřiště mělo stát.

„Tato konkrétní mateřská škola byla vybrána právě proto, že její zahrada obnovu potřebuje a školka je zaměřená na environmentální výchovu a vzdělávání,“ uvedl primátor Jan Mareš. Děti na zahradě najdou plochy k učení a pozorování, pro kreativní tvorbu, rozvoj fantazie, jemné i hrubé motoriky, ale také místo pro aktivní pohyb, běh, hopsání, balanc a volný pohyb.

Jako když se stavěl stadion či lázněScéna, kdy město marně hledá firmu pro svojí zakázku, jako by neodpovídala době tržního kapitalismu. Naopak je jak vystřižená z dob raného socialismu. Někdo si možná ještě pamatuje brigádnické práce na dostavbě starého zimního stadionu v Chomutově v 50. letech minulého století. Probíhaly právě proto, že stavební firmy neměla kapacity stadion dostavět. Stejně tak na stavbu městských lázních na přelomu 60. a 70. let shánělo tehdejší vedení města firmu jen horko těžko a trvala kvůli nespolehlivosti různých firem o mnoho let déle.