Vodohospodáři se obávali noci z pátku na sobotu, kdy měla řeka kulminovat. Chomutovka se sice trochu zvedla, ale hladina zůstala níže než v pátek přes den. V sobotu a v neděli už mohli být všichni klidnější, v Chomutovce je sice hodně vody, ale řeka se nevylévá ze břehů.
V Údlicích v noci hasiči odčerpávali tři velká jezírka v polích, aby voda z nich nezaplavila domy.
Nejhorší situace byla v pátek, kdy Chomutovka odřízla od světa Škrli, voda z polí zavřela část silnice u Vilémova a zaplnila sklepy.
“Máme zatopenou cestu! Zůstali jsme odříznutí od okolního světa,“ lamentovala v pátek ráno jedna z obyvatelek Škrle. Nebyla sama, koho zaskočila velká voda. Obyvatelé Chomutovska postupně zjišťovali, že mají zatopené sklepy a řidiče zpomalovala voda, která se hnala po silnicích. Přitekla z polí.
Tající sníh a déšť prudce zvedly hladiny řek i říček a dělaly neplechu v celém okrese. Na Chomutovce byl vyhlášen první, tedy nejnižší povodňový stupeň. Přestože je menší, než řeka Ohře, chovala se nebezpečněji a daleko méně vypočitatelně.
Ve Škrli se kvůli rozpoutanému živlu nedostali lidé do práce. Chomutovka se totiž vylila z koryta a zatopila hlavní příjezdovou cestu i okolní louky. Neprůjezdná zůstala ale i druhá tzv. horní cesta, kterou místní používají za podobných situací jako únikovou.
„Ležel na ní sníh a nikdo ji dlouhodobě neupravoval. Není totiž naše, patří kraji,“ vysvětlil starosta František Žák. “Během čtyř hodin ji ale na naši žádost silničáři protáhli,“ ubezpečil Žák.
Vodu pozorně sledovali i v sousedních Bílencích.
„Ještě tak třicet čísel a voda jde ven z koryta,“ odhadoval jeden z místních na jediném mostě, který do obce vede. „V roce 2002 to tak bylo, voda se valila přes most,“ dodal. Voda z polí o kus dál zaplavila silnici a tekla po ní do říčky, ale autem se projet dalo.
Zavřená silnice
Naopak u Vilémova musela být silnice silnice uzavřena. Úsek mezi Vinařemi a Záhořany zalila voda, která se při tání vyvalila z polí. Řidiči museli využívat objížďky po okolních obcích.
Hasiči v pohotovosti
Na řadě míst se oháněli hasiči. V Zahradní ulici v Klášterci nad Ohří vytahovali auto z garáže, které hrozilo zatopení a čerpali vodu ze sklepů ve Vítězné ulici. V nedalekých Rašovicích voda tekla z polí lidem do sklepů. Zasahovalo se i v Perštejně.
V Kovářské na horách zase dobrovolná jednotka stavěla ochrannou hráz z pytlů.
V Údlicích několika čerpadly odsávali vodu z obrovských lagun, které se utvořily na polích mezi rodinnými domy na kraji vesnice. Vodu hnali dlouhou hadicí přes celou obec až do Chomutovky.
V Mašťově a Březně museli hasiči odčerpávat vodu ze sklepů.
Jak je to u sousedů…
Déšť a tající sníh zvedl hladiny Ohře a Labe v Ústeckém kraji. V Lounech na Ohři vyhlásili třetí povodňový stupeň. Hladina řeky tam dosáhla dvojnásobné výšky, než obvykle.
Podle mluvčího Povodí Ohře Jana Svejkovského voda v Lounech zaplavila oblast zahrádkářské kolonie a výstaviště, dosud ale nezpůsobila žádné větší škody.
Povodňovou vlnu stále drží přehrada Nechranice. Svejkovský dodal, že přítok do Nechranic je veliký, podle něho proto bude nejspíše třeba odtok zvětšit a Ohře tak může ještě stoupat.
Výhled: Mírné stoupání
CHOMUTOVKA: 8. ledna hladina (III. mlýn) na 40 centimetrech. Rapidně začala stoupat až 13. ledna večer, včera vystoupala na 91 cm.
Výhled: nepředvídatelné, ale zřejmě stoupání
Stupně povodňové aktivity
nastává při nebezpečí přirozené povodně a zaniká, pominou - li příčiny takového nebezpečí; vyžaduje věnovat zvýšenou pozornost vodnímu toku nebo jinému zdroji povodňového nebezpečí, zahajuje činnost hlásná a hlídková služba; na vodohospodářských dílech nastává tento stav při dosažení mezních hodnot sledovaných jevů a skutečností z hlediska bezpečnosti díla nebo při zjištění mimořádných okolností, jež by mohly vést ke vzniku nebezpečí zvláštní povodně.
Druhý stupeň – STAV POHOTOVOSTI
vyhlašuje se v případě, že nebezpečí přirozené povodně přeroste v povodeň; vyhlašuje se také při překročení mezních hodnot sledovaných jevů a skutečností na vodním díle z hlediska jeho bezpečnosti; aktivují se povodňové orgány a další účastníci ochrany před povodněmi, uvádějí se do pohotovosti prostředky na zabezpečovací práce, provádějí se opatření ke zmírnění povodně podle povodňového plánu.
Třetí stupeň – STAV OHROŽENÍ
vyhlašuje se při nebezpečí vzniku škod většího rozsahu, ohrožení životů a majetku v záplavovém území; vyhlašuje se také při dosažení kritických hodnot sledovaných jevů a skutečností na vodním díle z hlediska jeho bezpečnosti současně se zahájením nouzových opatření; provádějí se zabezpečovací a podle potřeby záchranné práce nebo evakuace.