Lidé z vesnic na Chomutovce si o víkendu pořádně oddechli. Řeka se zklidnila a nenapáchala větší škody.

Silnice jsou zabahněné, mnohá pole podél Chomutovky připomínají rýžová políčka v Asii. Tok, který je většinu roku klidný jako beránek, se změnil v dravou řeku plnou kalné vody. Ale škody už nepáchá.


Noční potopa naštěstí nepřišla


V pátek odpoledne se hladina řeky hodně zvedla. Zatímco u Třetího mlýna, kde je měřící stanice, je hladina vysoká čtyřicet centimetrů, během několika hodin se zvedla až na dvojnásobek.

Problém měly především vesnice za Chomutovem, kterým řeka i díky vysokému korytu protekla bez problémů, zatopila jen část cyklostezky. Ale ve Škrli a Voděradech se z koryta vyvlékla a rozlila se do polí, zatopila silnice a sklepy. Místní s napětím sledovali, kam až hladina dosáhne.

Zvýšení hladiny znepokojilo i odborníky, kteří čekali trochu jiný průběh. Čekalo se tak na noc z pátku na sobotu, kdy mělo být v řece vody nejvíce. Černý scénář se ale nakonec nevyplnil. Ukázalo se, že Chomutovka dosáhla v našem okresu maxima v pátek odpoledne, pak její hladina po centimetrech klesala.


Hladina klesla o více než 20 cm


V sobotu se vrátila do koryta a byl odvolán první povodňový stupeň, v neděli byla hladina ještě nižší. I když korytem stále teče i pětkrát více vody než ve čtvrtek, žádné velké ohrožení se nečeká. Chomutovsku pomohlo i to, že nepršelo.

Celý víkend byli v nasazení hasiči. Hlavně čerpali vodu ze zatopených sklepů, kromě rozlité řeky sužovala lidi i voda, která stekla z polí. V Údlicích odčerpávali tři velké laguny, které vznikly v polích. Hasiči tak zabránili tomu, aby voda zaplavila domy.


Chomutovka už řádila mnohem víc


A jak velká voda na Chomutovsko přišla? Déšť a tající sníh naplnil koryto po okraj, nejvíce vody teklo v pátek odpoledne. To už se výška hladiny přiblížila druhému povodňovému stupni, ale vzestup se zastavil čtyři centimetry pod tímto limitem.

V tu chvíli protékalo Chomutovkou skoro třináct krychlových metrů vody za vteřinu, tedy asi třináct tisíc litrů vody každou sekundu. V této fázi se průtok překonal hranici takzvané dvouleté vody, do hranice pětileté mu zbývaly ještě více než čtyři kubíky vody.

Čísla to zase až tak neobvyklá nejsou, v posledních deseti letech naměřili hydrologové minimálně třikrát více vody, jednou byla Chomutovka i v rozmezí dvaceti až padesátileté povodně.

Největší voda přišla roku 2002


Velká voda na Chomutovsko přišla v posledních deseti letech několikrát. Zatímco nejvíce vody se v Chomutovce objevuje v březnu, kdy tají sněhy, v roce 2002 přišla velká voda v srpnu.

Historické povodně (3 nejvyšší zaznamenané po dobu pozorování na Chomutovce, Třetí mlýn):

13.8.2002 35 m³ za sekundu
19.3.2005 22 m³/s
31.3.2006 18,3 m³/s
Během tohoto víkendu se průtok nedostal nad 13 m³ za vteřinu.
Zdroj dat: Povodí Ohře a.s.