Mlsání beránka, mazanců a vykoledovaných čokolád? Tentokrát to spíš vypadá na pohyb. Naši předci věřili, že na Velikonoce se otevírá země a vydává své poklady. Zkusit si to letos mohou i návštěvníci, kteří vyrazí na zámky a skanzeny.

Lidé ze Žatecka nebo ti, kteří si rádi vyjedou na výlet, by neměli minout zámek Stekník. Ztratil se tu velikonoční zajíček, kterého by mohly v zahradách najít zejména děti. „Děti budou hledat pomocí barevných fáborků malovaná vajíčka, na kterých jsou ukrytá slova z tajenky, na konci stezky pak naleznou ukrytého zajíčka, odevzdají v pokladně vyplněnou tajenku a vyzvednou si drobnou sladkou odměnu v pokladně zámku,“ popisuje program kastelánka zámku Jana Zajíčková.

Vjezd do průmyslové zóny Triangle z východní strany.
Nový investor v zóně Triangle u Žatce nabídne tři sta pracovních míst

Na Lounsku bude aktivnímu prožití Velikonoc přát i turistický pochod Pro velikonoční vajíčko do parku zámku Krásný Dvůr. Začátek trasy, která je dlouhá buď deset nebo čtrnáct kilometrů, je v Podbořanech, cíl najdou turisté u Novogotického templu. Zpět se účastníci mohou vydat autobusem, pěšky nebo vlakem, v provozu už totiž bude i Doupovská dráha z Krásného Dvora do Podbořan. Program probíhá ale i na samotném zámku.

„Pohádkové Velikonoce už tradičně nabídnou návštěvníkům jarmark, hudební a divadelní vystoupení, dětské prohlídky, soutěže či projížďky na koni,“ vyjmenovává Šárka Kovaříková ze zámku Krásný Dvůr.

Poklady v Krušných horách

Milovníci dobrodružství z Mostecka a Chomutovska mají šanci hledat poklady také. Tentokrát přímo v Krušných horách, v horském areálu Lesná a skanzenu krušnohorské lidové kultury. Po něm jsou rozmístěné velikonoční pytlíky s překvapením. Lesná zároveň vyhlásila i soutěž, která probíhá na Facebooku areálu.

„Kdo si tipne nejpřesnější počet balíčků a bude v neděli 21. dubna na jarmarku, získá láhev výborného a lahodného rumu Blue Mauritius,“ láká Kateřina Herzánová z Horského areálu Lesná. Tipovat můžete až do soboty. Kromě hledání pokladů zve Lesná i na vyhánění symbolu zimy, Morany. Otevřené budou i kreativní dílny, kde dostanete příležitost dohnat resty ve velikonoční výzdobě, a domů odejdete s pomlázkou nebo kraslicemi.

Tak bavily Velikonoce na Lesné loni: 

Oblíbeným místem, kde tráví Velikonoční pondělí řada Chomutovanek, je i chomutovský zoopark. „Na opilé koledníky nejsem zvědavá, takže chodíme s kamarádkami a dcerou do zooparku. Bývá tu parádní klid, návštěvníků málo a zvířata zvědavá,“ říká Vilma Čenková.

Klid by tu měl být i letos, velká akce se o koná o víkendu. Zoopark oslaví další Den země. Jako hlavní host přijede skladatel a zpěvák Jaroslav Uhlíř, bohatý program pak probíhá na statku hospodářských zvířat. Těšit se můžete na divadlo a pohádky, folklórní hudbu nebo zdobení kraslic podle starých technik.

Ilustrační foto
Na Velký pátek mohou mít obchody otevřeno. Na Velikonoční pondělí už ne