Bagry, zdemolované domy a obvyklý stavební šrumec. To mohou vidět a slyšet všichni, kdo se vydají do horského městečka Vejprty nebo blízkého německého Bärensteinu. Buduje se zde totiž unikátní českoněmecké náměstí. Společné centrum Vejprt a Bärensteinu bude hotové do dvou let.

Přípravné práce jsou již v plném proudu. „Na německé straně už jsou zbourané dva domy,“ informuje o průběhu starostka Vejprt Jitka Gavdunová. Na české straně se naopak opravuje bývalý vojenský objekt. K čemu přesně bude dům s betonovými konstrukcemi využit, zatím není jasné.

Dva roky nepříjemného stavebního ruchu ale jistě stojí za konečný výsledek. Společné náměstí, kterým bude procházet státní hranice, je jedinečným projektem, který zřejmě nemá obdoby ani jinde v Evropě. Přes hraniční potok Polavu se postaví lávka pro pěší, která usnadní pohyb občanů z jedné strany náměstí na druhou. Přes celé společné centrum povede také nově pruh z bílé žuly, který bude připomínat solnou stezku z Německa do Čech.

Zástupci českých Vejprt a německého Bärensteinu se spojili, aby se dohodli, co by na náměstí chtěli. Česká strana náměstí se promění především v odpočinkovou zónu. Část pokryje rozsáhlý parčík, ve kterém se počítá s několika lavičkami pro příjemné posezení. Dominantou bude originální fontána z nerezové oceli. Chybět samozřejmě nesmí ani hřiště pro děti, nebo veřejné záchodky.

Německá část náměstí bude připomínat historii obou měst. Vybuduje se tu totiž pavilon, kde bude stálá výstava připomínající minulost. Počítá se zde také s větším parkovištěm.

Českoněmecké náměstí bude stát okolo sedmdesáti milionů korun. Krátce po dokončení všech prací by mělo dojít na oslavy. První společná kulturní akce má vypuknout již v prvním čtvrtletí roku 2013, kdy má být společné centrum obou měst hotové. „V budoucnu počítáme i s pivními slavnostmi a dalšími setkání,“ nastiňuje plány starostka Vejprt.

Cesta ke společnému náměstí nebyla lehká. Kromě hledání finančních prostředků na realizaci, bylo také nutné převést pozemky na města. Jenom přípravné práce stály milion a půl korun. Samotný projekt je financován z dotačního českoněmeckého programu Cíl 3.