Nejen velká města trápí nedostatek parkovacích míst a s ním spojené problémy s parkováním. Poté co parkovací místa zpoplatnil v některých svých částech Chomutov a Jirkov, začíná se touto myšlenkou zaobírat i horské městečko Vejprty.

„Na úřad již přišlo deset písemných žádostí o zavedení vyhrazených míst," vysvětlila důvody, které vedou Vejprty k úvahám o zpoplatnění parkování, starostka Jitka Gavdunová. Vyhrazená místa by tak mohla vzniknout například v ulicích Luční, Hálkova, náměstí TGM, či na parkovišti za kostelem.

Rozhodnou sami Vejprťané

O tom, zda se parkovací stání ve Vejprtech zpoplatní, rozhodnou sami obyvatelé. Město jim k tomu nabídlo hned dvě možnosti. Tou první je anketa na webu města, tou druhou jsou hlasovací lístky otištěné v městských novinách.

Lidé jsou ale pode průběžných výsledků ankety zatím spíše proti. „O zpoplatnění parkovacích míst žádají především lidé, kteří dojíždějí za prací a večer po návratu nemají kde zaparkovat," uvedla starostka. Z osmatřiceti hlasujících stojí o zpoplatněná parkovací místa jen třicet procent lidí. Anketa však bude na webu města vyvěšena zhruba měsíc. Velkou váhu budou mít také hlasovací lístky z novin.

Jak by parkovací systém ve Vejprtech v případě zavedení vypadal, není zatím jasné. Podle předběžných informací by místo mělo být označené číslem a jeho uživatel by platil roční poplatek ve výši okolo tisíc korun.

Zpoplatněná parkovací stání fungovala ve Vejprtech již v minulosti. „Zhruba před deseti lety zde fungovala rezidenční stání pro obyvatele celých panelových domů. To se ale příliš neosvědčilo, protože míst bylo málo a lidé stejně neměli kde zaparkovat," přiblížila starostka.