Radnice horského města bojuje s dluhy, kteří ji nadělali nájemníci obecních bytů.

Nově teď jejich jména zveřejňuje v místních městských novinách. Každý Vejprťan se tak může dočíst, že třeba pan Jiří H. dluží městu jedenáct tisíc korun. U jména je uvedeno i jméno ulice a číslo vchodu.


Vědí to sousedé


Podle těchto iniciál se lidé snadno dovědí, kdo z jejich sousedů neplatí včas. Město spoléhá, že to přiměje lidi k úhradě dluhu.

Podle starostky Jitky Gavdunové to účinkuje a asi polovina dlužníků přišla své resty řešit. „Nejdříve jsme zveřejňovali jen iniciály. Nyní dáváme celé křestní jméno a první písmeno příjmení,“ popisuje starostka. Podle ní i vzhledem k ekonomické krizi stoupá počet neplatičů. „Máme s tím problémy, dluhy stoupají,“ dodává.

Zveřejnit celé jméno radnice nemůže, v tom jí brání zákon. Jméno a zkratku příjmení ale podle Gavdunové zveřejnit lze, protože stejné údaje jsou i v zápisech z městské rady, které musí být povinně zveřejňovány.


Vystěhování


Proti neplatičům ale postupují Vejprty i jinak. S nájemníky uzavírají smlouvy na tři měsíce. Pokud neplatí, tak je vystěhují na ulici kvůli neoprávněnému obývání bytu. Několikrát už se tak stalo, pokud s tím vystěhovaný nesouhlasí, musí se obrátit na soud. „Ať prokáže on, že jsme ho neoprávněně vystěhovali,“ má jasno starostka. Podle ní české zákony nahrávají neplatičům, soudy fungují pomalu. „Rozhoduje se pomalu, my přicházíme o peníze,“ vysvětluje postup města.

Proti vystěhování se už několik lidí odvolalo a domáhají se rozřešení u chomutovského soudu.

Starostku to ale neodradilo. A možná ještě přitvrdí. „My můžeme sebrat zařízení bytu, ale dotyčný nám musí sám otevřít,“ říká Gavdunová. Přemýšlí o tom, že by úředníci dveře otevírali násilím. „Ať se pak soudí oni s námi,“ dodává.

S vysokými dluhy na nájemném se potýká například i Chomutov.

Privatizace bytů? Ta nebude, nechceme tu mít další Janov

Většina Vejprťanů bydlí v bytech, které patří městu. Narozdíl od ostatních měst v regionu, ve kterých už většinou skončila privatizace a byty získaly soukromé majitele.

Ve Vejprtech se byty prodávají do soukromých rukou jen pomalu a v menších činžovních domech.

Podle starostky rozprodávání bytů v panelácích není na pořadu dne.

Obává se, že by je skoupily agentury a nastěhovaly do nich nepřizpůsobivé občany. To nechce radnice dopustit a chce mít město pod kontrolou.