Město ho založilo poté, co se starostce ozývaly firmy i jednotlivci s nabídkou podpory. Při tragickém požáru zemřelo osm lidí a budova je pro přeživší klienty neobyvatelná.

V domově pro mentálně postižené den po požáru stále pracovali policisté a hasiči. Na snímcích jsou starostka obce, dobrovolný hasič z Vejprt, který byl na místě jako první a vedoucí domova.
Na obnovu ústavu ve Vejprtech zřejmě přispěje kraj. Případně pomůže i stát

Na účtu Komerční banky 123-1184550297/0100 už včera bylo přes 95 tisíc korun. Kromě toho krajští radní navrhnou přispět Vejprtům z krajského Fondu pro mimořádné události milionem korun. O návrhu budou hlasovat krajští zastupitelé v pondělí. Další peníze do Vejprt nejspíš pošle stát i pojišťovna.

Oprava za miliony

Finance se budou hodit především na obnovu objektu. „Je možné ho využívat, ale až po opravě,“ řekl po prohlídce domu statik Miloslav Čáp Českému rozhlasu. Náklady na rekonstrukci odhadl na tři až pět milionů. „Ze statického hlediska tam došlo k ohoření dřevěných trámů. Ty se musí kompletně vyměnit,“ upozornil statik.

Tragický požár v Vejprtech.
Čeští hasiči: Kolegové z Německa nebyli nutní. Budova se bourat nemusí

Čápovi po pouhé hodině strávené v domě nebylo nejlépe. „Ten barák je prolitý vodou, je tam cítit pach té spáleniny,“ přiblížil Čáp. Nebude tedy možné co nejdřív zprovoznit aspoň jeho spodní patro, jak lidé z vejprtských sociálních služeb doufali. Pořád ale platí nabídka, že klienty bez domova umístí do podobně zaměřených organizací Ústecký kraj. Zatím jsou v jiných zařízeních sociálních služeb ve Vejprtech.

Prohlédněte si galerii z nedělního požáru: 

Zjišťování příčin požáru na místě už skončilo. O průběhu vyšetřování slíbila policie informovat na čtvrteční bilanční tiskové konferenci. „V rámci prezentace obecné kriminality poskytneme informace o průběhu prověřování tragické události ve Vejprtech,“ potvrdila mluvčí Alena Bartošová. Policie tragickou událost šetří jako trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti. 

Místostarosta Vejprt Vlastimír Volín, který pomáhal se záchranou lidí z hořícího domova pro mentálně postižené.
Ve Vejprtech vyváděl lidi z ohně. Nejsem žádné ořezávátko, ale sebralo mě to
V domově pro mentálně postižené den po požáru stále pracovali policisté a hasiči. Na snímcích jsou starostka obce, dobrovolný hasič z Vejprt, který byl na místě jako první a vedoucí domova.
Vyšetřování požáru ve Vejprtech skončilo. Město se chce pustit do obnovy domova