Horské Vejprty otevřou své první městské infocentrum na náměstí T. G. Masaryka. Poslouží nejen turistům, ale také místním, kteří si tam mohou vychutnat kávu, občerstvit se, přečíst si denní tisk, připojit se k internetu, anebo si nechat okopírovat písemnosti. K dispozici budou také veřejné záchodky.

„Bude to nové moderní infocentrum, kde by měli najít informace nejen turisté, ale věříme, že bude hojně navštěvováno také vejprtskými občany," přeje si starostka Jitka Gavdunová. „Jeho otevření je pro nás totiž spíš takovou třešinkou na dortu, protože nebude takovým turistickým středobodem jako například infocentrum na Božím Daru. Právě proto bychom rádi, kdyby ho místní využívali také jako čítárnu a místo, kde rádi pobudou," vysvětlila starostka.

K příjemnému posezení a pozvednutí nálady by v prostorách nového „íčka" měla posloužit také stálá výstava starých fotografií města a ve spolupráci s vejprtskou Galerií Jaro i krátkodobých výstav.

Infocentrum, které už dostalo nové vybavení i kabát v podobě barevné omítky, je už připraveno pro první návštěvníky. Slavnostně otevřeno ale bude až první dubnový den. „Březen máme na rozjezd, aby se pracovník infocentra obeznámil s obsluhou počítače a kávovaru a vše hladce ovládal ke spokojenosti zákazníků," doplnila starostka. Poskytovat bude také tipy na výlety, jízdní řády úzkokolejky, prospekty upozorňující na zajímavosti v Německu a mnohé další.

Otevřeno bude pět dnů v týdnu od středy do neděle.

Náklady na vybavení, opravy, novou omítku i základní propagační předměty vyšly na 350 tisíc korun z městského rozpočtu.

Ve Vejprtech už jedno infocentrum sloužilo, bylo ale v soukromých rukách. Firma byla po několika letech nucena ho z finančních důvodů zavřít. Po vybudování souměstí s německým Bärrensteinem jeho funkci přebrala tamní galerie s infocentrem, kde bok po boku pracovaly česká a německá pracovnice. „Toto řešení bylo výhodné pro turisty v našem regionu, protože dostali zajímavé informace z obou stran hranice a tipy na výlety v širokém spektru. Mělo to význam. Bohužel jsme museli tuto spolupráci ukončit," zkonstatovala starostka Gavdunová. „Legislativa je totiž nepřející. Na jedné straně nás nutí ke spolupráci, na druhé straně český pracovník nemůže legálně pracovat na německé straně za české peníze a pojištění," vysvětlila v čem spočíval konflikt.

Vybudování nového městského informačního centra však neznamená přerušení spolupráce s německým. „Budeme nadále úzce spolupracovat," dodala pro úplnost starostka Vejprt.