Pouhých sto sedmdesát jedna žáků z mateřské a základní školy ve Vejprtech nanosilo čtyři a půl tuny různého elektrošrotu. Každý žák tak v přepočtu přinesl do školy dvacet šest kilogramů nefunkčních elektro pomocníků.

Na osmdesát osm ledniček, praček či sporáků a mnoho dalších menších spotřebičů musely děti nanosit, aby získaly prvenství v soutěži v rámci Ústeckého kraje. Nejlepší byli žáčci hned dvakrát, a to jak v celkovém množství sesbíraných vysloužilců, tak i v přepočtu doneseného elektroodpadu na žáka.

Děti se zapojily do soutěže s plnou vervou. Staré stroje nosily od září loňského roku až do května. „Jednoznačně vedly chladničky a mrazničky,“ informuje učitelka a organizátorka sběru Dita Klucová. „To především proto, že si do Vejprt dováží lidé použité ledničky z Německa a pak je postupně vyhazují,“ dodává. Po ledničkách podle ní následovaly pračky, mikrovlnky, ale i vysavače. Žáci nosili také drobnější domácí spotřebiče, nebo nářadí jako vrtačky.
Nakonec se do soutěže zapojily téměř celé Vejprty. „Děti zaměstnaly rodiče a dědečky. Postupně ale začali staré spotřebiče nosit i známí a přidali se i bývalí studenti,“ povídá o průběhu Klucová. Nakonec se podle ní začali ptát i občané Vejprt.

Děti z Vejprt tak ulehčily Ústeckému kraji o padesát dva tun oxidu uhličitého, který by jinak zbytečně vznikl, při výrobě nových spotřebičů. Kromě toho ušetřily téměř tři tisíce litrů ropy a dvacet osm tisíc kilowathodin, které by byly potřeba při těžbě surovin na nové zboží a jejich výrobě.

Čtvrtý ročník osvětové kampaně Ukliďme si svět se setkal v Ústeckém kraji s nebývalým úspěchem. Zapojilo se do něj pět set škol. Přesto Ústecký kraj skončil až na devátém místě v hodnocení celé republiky. Díky projektu se však žáci základních a středních škol zábavnou formou seznámili s pozitivními dopady recyklace a zároveň se aktivně zapojili do sběru elektrozařízení.