Starostka Vejprt Jitka Gavdunová se domnívá, že jde o další obstrukce, jež souvisejí s politickým bojem. „Nevíme, kdo oznámení podal. Já sama jsem ale v minulosti čelila dvěma trestním oznámením, kdosi je podal i na město jako takové. Byly to ale vždy jednotlivé kauzy. V tomto případě trestní oznámení zahrnuje celou řadu aktů týkajících se hospodaření a obchodních vztahů města, městské správy sociálních služeb, technických služeb či společnosti Teplo Vejprty. Myslím, že je to daň za úspěch a tvrdou práci. Město bylo totiž v době mého nástupu do funkce před třinácti lety paralyzováno dluhem 120 milionů korun, nebyla šance získat jakoukoli dotaci. Nyní je situace taková, že jsme loni hospodařili poprvé v novodobé historii s přebytkem devět milionů korun. Máme jediný úvěr, chybí nám doplatit 2,5 milionu korun," vysvětlila.

Mimořádné jednání zastupitelů starostka svolala na návrh zastupitele za ČSSD a místního lékárníka Dalibora Chovance. „Chtěl, aby se město nařčení účinně bránilo a najalo si právní kancelář, jež má se spory z oblasti komunální politiky zkušenosti. Nechápe ani, proč se někdo ozývá po dvanácti letech. Pokud měl podezření na nekalosti, proč na ně nepoukázal okamžitě. Navíc naši úředníci nyní budou muset vyhledávat zpětně řadu dokumentů, místo aby se věnovali například projektům, jež je nyní třeba přihlásit do dotačních programů. Další motivací kolegy přizvat právní odborníky je zvážení možnosti podat trestní oznámení na neznámého pachatele, jež nám svým jednáním působí nemalé škody," doplnila Gavdunová.

Všichni zastupitelé včetně opozice tento návrh jednomyslně odsouhlasili, stejně jako vyčlenění částky 100 tisíc korun z rozpočtu města na úhradu právních služeb. „Mrzí mě, že tyto peníze nevyužijeme smysluplněji, například na rozvoj města. Věřím ale, že náklady budou nakonec nižší," dodala starostka.

O jednání zastupitelů lidé měli zájem. „Sál byl plný. Mám upřímnou radost, že řada z nich mi vyjádřila důvěru. Pravdou je, že veškeré projekty včetně jejich financování jsme předkládali k posouzení zastupitelům. Jen ve dvou případech si opozice vyžádala dokumenty k prozkoumání. Neshledala však žádné pochybení. Nemáme co skrývat, nic nezákonného jsme neprovedli. Myslím, že po předložení požadovaných dokumentů vše skončí. Mrzí mě jen, že náš právní řád vychází vstříc lidem, kteří si z policie dělají soukromou, ale bezplatnou detektivní kancelář. To by se mělo změnit," uzavřela starostka.

Kritikou na vedení města nešetří zejména lídr opozičního hnutí LNS (Lidskost, nezávislost, spolehlivost), zastupitel Zbyněk Ledvinka. „Jsem v této souvislosti překvapen vzniklou panikou na straně vedení města. Veřejnost na jedné straně kritizuje lhostejnost občanů a na straně druhé, když někdo na kriminalitu poukáže, stává se on sám štvancem.

Nechť policie konkrétní věci prošetří a učiní závěr. Všichni naši zastupitelé jednohlasně podpořili angažování právní kanceláře v této kauze, a to včetně vyčlenění potřebné částky. A to i přesto, že v této fázi nevidím důvod k právnímu zastoupení města. I já jsem v minulosti čelil trestnímu oznámení ze strany různých státních institucí. Na žádost policie jsem své jednání vždy vysvětlil a případně poskytl požadované podklady a dokumenty. Žádného právníka jsem k tomu nepotřeboval, policie mě ze žádného porušení zákona neobvinila," řekl Ledvinka.