„Pouštíme se do věci, na niž bychom dříve ani nepomysleli,“ potvrdila starostka Vejprt Jitka Gavdunová. „Domy už máme opravené, zateplené, a tak můžeme postoupit o level výše a zamyslet se nad tím, aby byly věci nejen účelné, ale také pěkné,“ shrnula.

Město žádá od architekta tři pohledy na věc. Prvním je celková koncepce veřejného prostoru, kam patří například vzhled pouličních lamp, košů a dalšího mobiliáře, druhý se zaměří na centrální náměstí a třetí na souměstí s Německem a také Kostelní náměstí. Ve všech případech půjde o doladění jejich vzhledu, nikoli velké architektonické zásahy.

Fontánka vyvěrající ze země

„Náměstí máme hotová. Například náměstí T. G. Masaryka se rekonstruovalo před zhruba osmnácti lety, potřebovali bychom ale například nový koncept laviček,“ podotkla starostka. „Máme je uchycené řetězy za zdobné mříže, protože se kradly, dnes už se ale dělají lavičky, které se například obtáčejí kolem stromů. Starší máme stojany pro květinovou výzdobu a s ohledem na stále teplejší klima bychom si uměli představit ze země vyvěrající fontánku, aby se v ní lidé mohli osvěžit,“ načrtla možné směry.

Obnovené je i Kostelní náměstí a zcela nově bylo před přibližně deseti lety vybudované společné souměstí pro Vejprty a německý Bärrenstein.

Držitelka Ceny Příběhy bezpráví Silvestra Chnápková.
Příběhy bezpráví jdou do škol: Psaly se v “baráku” undergroundu u Kadaně

Na nové koncepci se město domluvilo s plzeňským architektem Jakubem Marešem, který je mimo jiné i kulturní nadšenec zaměřený na pěstování veřejného prostoru.

„Obecně mi přijde, že se u nás peníze a iniciativa vkládají hlavně do velkých měst, na rozdíl zahraničí, kde to umí dělat lépe,“ poznamenal architekt. „I u nás se ale najdou obce a menší města s osvícenými starosty, kteří si myslí, že se i tam vyplatí dělat velké věci. Příkladem může být Litomyšl, Břežany, Roudnice nebo Líbeznice,“ vyzdvihl.

Obrovský potenciál

Vejprty už si stačil projít a podle svých slov v nich vidí obrovský potenciál. „Máte tam nádherná náměstí. Zvláště to, které je půlené mezi Čechy a Německo,“ přiblížil architekt. „To, že má potenciál, ale neznamená, že je využitý správně - je tam například benzinová pumpa a zvláštní sestava dvou mostů. Prostor je tedy pro děje, které by tam mohly vznikat, hodně omezený,“ upozornil.

Do jednotné koncepce veřejného prostor chce město vložit zhruba půl milionu korun. Architektonické studio na ní začne pracovat v novém roce.