Vedro, tisíce piv, tisíce lidí a skvělá atmosféra. Tak vypadal jubilejní, desátý ročník Rockfestu Vysmáté léto, během kterého na třech pódiích vystoupilo dvacet kapel. Mezi nimi třeba i domácí kapela Love Makers (rozhovor s nimi najdete níže). Pod nimi to nejen díky vysokým teplotám doslova vřelo.

O tom, že festival pod hradbami stále táhne, svědčí vysoká návštěvnost. „Letos jsme prodali okolo šesti a půl tisíc lístků," prozradil jeden z organizátorů Jiří Smejkal. Rekord v návštěvnosti podle něj padl před dvěma lety, kdy na Vysmátém létě vystoupili Kabáti. Tehdy si Rockfest užívalo okolo devíti tisíc lidí.

Desátým ročníkem to nekončí. Také příští rok prožije Kadaň Vysmáté léto. A program je podle organizátorů již z devadesáti procent připraven. „Nápady přicházejí zhruba rok dopředu. Příští rok to vidíme na Divokýho Billa," prozradil Jiří Smejkal.

„Je fakt, že když nejsou komáři, tak v deset teprve vstávám"

Jako zcela první na letošním Vysmátém létě vystoupilo osmičlenné seskupení hudebníků z Kadaně a okolí Love Makers. Skupina zaměřená na energický Funk 'n' Soul nabitý pozitivní energií hrála ve složení Jirka Hieke, Jakub Vaňas, Lukáš Hieke, Vojta Draganov, Petr Baranijak, Tomáš Dunka, Michal Rambousek a Dave Stütz. Tentokrát však své fanoušky vytáhla z postelí již v 10 hodin ráno.

Vystupovali jste úplně jako první, už v deset hodin dopoledne. Publikum bylo z toho důvodu zpočátku poněkud užší a možná ještě trošičku ospalé. Jaké to je pro vás, hrát takto „brzy"? Jak jste byli spokojeni s fanoušky?
Jakub: Ještě jsme takhle brzy nevystupovali. Já maximálně z autobusu. Říkali jsme si, že když přijde padesát lidí na čtvrtou písničku, budeme rádi, ale byli jsme příjemně překvapeni. Nejdříve tedy stáli trochu dál, ale stačilo říct pojďte blíž a oni byli přímo pod pódiem, což mě potěšilo.
Vojta: Cesta naštěstí nebyla tak daleká, tak to nebyl takový problém.
Jirka: Je fakt, že když nejsou komáři, tak v deset teprve vstávám.

Hrajete teprve dva roky a právě jste se mohli představit na poměrně velkém festivalu Vysmáté léto po boku skupin se zvučným jménem. Co to pro vás znamená?
Jakub: Je to pěkný. Je pravda, že na takhle velký akci jsem ještě nehráli. Za účast tady jsme se ale pokusili zalobovat sami.
Michal: Z fesťáků je to zatím určitě ten největší. Už se nám ale pomalu nabízejí festivaly tady po okolí. Myslím, že je to dobrá cesta.

Co plánujete do budoucna? Kde vás fanoušci mohou slyšet?
Jakub: Nejdříve nás mohou vidět 7. září v Klášterci nad Ohří na Promenádách. Tam budeme poprvé hrát i své písničky.
Michal: Šoupli nás tam v playlistu poměrně vysoko, čehož si já osobně cením. Po nás už jde jen Basiková a Čechomoři.
Jakub: Začátkem příštího roku pak u našeho basáka ve studiu chceme nahrát svoji první desku. Budeme se snažit zůstat u žánru, bude tam akustická kytara a především to bude v češtině. Bude to rozmanitý, pozitivní, jednoduchý popík.