Ve zprávě je tabulka se všemi stranami, počtem dlužníků na kandidátce a celkovou dlužnou částkou. Ve všech stranách mají minimálně dva lidi, kteří něco nezaplatili. „Překvapivou“ výjimkou jsou dvě strany – ODS a ČSSD, které městu vládnou, nemají dlužníky žádné.

Nezaplatili za popelnice či psa

V drtivé většině ale nejde ani o tisícové položky. Jak se v samotné zprávě uvádí, většina pohledávek je do pětistovky a nejčastěji jde o nezaplacený svoz odpadu za letošní rok. Ten se platí na dvě splátky, přičemž splatnost druhé uplynula 30. září.

„Většina dluhů je za komunální odpady za letošní rok, ale i za delší období, 2 kandidáti zapomněli zaplatit za psa, 2 za pronájem a 6 jich má dokonce nezaplacené pokuty za přestupky,“ píše ve zprávě Šárka Schönová.

Šokovaný právník

Ve zprávě sice nejsou uvedená jména, ale seznam kandidátů veřejný je. Magistrát tak sice přímo nejmenuje, ale zúžil možnost zjistit dlužníka v úzké skupině lidí. Právě tahle souvislost se nelíbí právníkovi Jiřímu Petrů, kterého Chomutovský deník oslovil. „Myslím, že je to i napadnutelné. Podle mého názoru to zasahuje do osobnostních práv,“ řekl k tomu.

Jak dodal, postupem magistrátu je šokovaný. „Je to hrůza. Proč se dluhy dávají do souvislosti s tím, že někdo kandiduje? Zvlášť, když může jít o dluhy stokorunové a třeba jen pár dní po splatnosti. Existují spousty normálních a pochopitelných důvodů, proč člověk nezaplatil,“ kroutil hlavou advokát. Jak navíc poukázal, taková zpráva může poškodit i někoho, kdo na kandidátce je, ale nic nedluží.

Opozice: Je to zoufalství

Opoziční politici se shodnou na jednom. „Svědčí to o zoufalství současné vládnoucí garnitury,“ říká Ladislav Drlý, lídr kandidátky KSČM. „Je to důkaz toho, že vedení města se víc zajímá o politikaření než o správu města,“ dodal.

Jako zoufalý pokus to označil i Přemysl Rabas (PRO Chomutov). „Je pravda, že dotyční by si to měli hlídat. Ale přímo bije do očí, že je to jen pokus očernit protivníky před volbami,“ dodal k tomu.

Jan Mareš, lídr sociálních demokratů, byl k seznamu opatrný. Dozvěděl se prý o něm od Deníku. „Možná je chyba, že není jasné, jestli jde o dlouhodobé dluhy. Pokud jde o nezaplacené pokuty za přestupky, pak s tím souhlasím. Může se to uchopit tak, že kandidát do zastupitelstva města by měl mít čistý štít. Ale jestli někdo nezaplatil za psa nebo popelnici, tak bych asi tak přísný nebyl,“ uvažoval.

Markvart: Voliči mají právo to vědět

Jednička na kandidátce ODS Pavel Karel Markvart naopak seznam jako jediný z oslovených obhajuje. „Já si myslím, že především není v pořádku, když člověk, který chce pro město pracovat, mu zároveň dluží. Pak je otázka, jak vážně to s městem myslí. A voliči mají právo vědět, ve kterých stranách takoví lidé jsou,“ reagoval včera na dotaz Chomutovského deníku.

Glosu šéfredaktora Josefa Duška si můžete přečíst ZDE