Když se z vidiny dobrého přivýdělku stane otročina. Takhle se cítí stovky členů volebních komisí, které zajišťovaly průběh lednové prezidentské volby. Za druhé kolo lidé dostali odměnu ve výši 200 korun. „Almužnu“ mohly po skončení voleb zvrátit města a obce, které by státní příspěvek dorovnaly z vlastního rozpočtu. Ty s tím ale většinou nesouhlasí.

Členové volebních komisí sice věděli o nízké odměně předem, avšak na dorovnání začali myslet poté, co k řadě měst a obcí dorazily petice za spravedlivé odměňování. „Je to směšná částka za tolik práce. Není to jen o kontrolování občanek, ale i třeba o úklidu. Zabírá to spoustu času. Byla bych ráda, kdyby nám město přispělo,“ myslí si signatářka Marie Lutovská z Jirkova.

Nejspíš ale zůstane jen u přání. K tomuto nápadu se totiž rada města Jirkova staví záporně a zastupitelstvu nedoporučila, aby na příštím zasedání dorovnání odměn schválilo. „Stanovení odměn je v kompetenci ministerstva vnitra. Město by jej nemělo suplovat či za něj doplácet z rozpočtu,“ komentuje rozhodnutí radních mluvčí města Josef Dušek. Jirkov by totiž musel platit téměř 133 tisíc korun.

Ve svém rozhodnutí ale nejsou jirkovští politici žádnou výjimkou. O dorovnání odměn neuvažuje ani Klášterec. „Petice k nám dorazila, ale z rady ani zastupitelstva návrh na dorovnání nepadl. Jednáme podle legislativy a všichni členové komise byli s pravidly seznámeni dopředu. Žádné dodatečné výtky jsme od nich nezaznamenali,“ vysvětluje vedoucí odboru vnitřní správy Pavlína Bláhová.

Další práce navíc

Důvody, proč se města do dorovnávání odměn příliš neženou, nespočívají jen v penězích. Zanedbatelná pro ně není ani časová a administrativní zátěž, dorovnání odměny by totiž muselo proběhnout formou daru. „Bylo by nutné všechny dotyčné doporučeně obeslat, aby přišli na městský úřad uzavřít darovací smlouvu,“ dodává k tomu vedoucí odboru vnitřní správy a vztahů k veřejnosti Jitka Řeháková.

Přestože zatížení rozpočtu je pro obce, kde mají většinou jednu volební komisi, logicky menší než u měst, ani v nich se požadavek nesetkává s příliš velkou podporou. „Jsem pro zvýšení odměn a souhlasím s peticí. Ale také zastávám názor, že obec nemůže suplovat ministerstvo. Takže my o dorovnání neuvažujeme,“ myslí si starosta obce Strupčice Luděk Pěnkava.

Světlou výjimkou, kde se členové volebních komisí nakonec dočkali odměny navíc, je obec Vysoká Pec. „Za druhé kolo nám obec po skončení voleb vyplatila 1100 korun. Bylo to velmi milé, nečekali jsme to. O rozhodnutí obce jsme se dozvěděli až po volbách,“ uzavírá členka volební komise z Vysoké Pece Drahomíra Lišková.