Paleta profesí, které uvádějí kandidáti do letošních komunálních voleb, je zvlášť barevná. Nechybí manažeři ani ženy na mateřské dovolené. Převažují ale důchodci, živnostníci a učitelé. Občas se v údajích kandidátů objevují i poněkud kuriózní „profese“, které spíše odkazují na oblast zájmů.

Největší zájem o komunální politiku zřejmě mají naši starší spoluobčané, jak by se dalo odvodit z kandidátních listin na Chomutovsku. Z celkových 2163 kandidátů do zastupitelstev obcí je totiž téměř devět procent důchodců. Má je většina stran a hnutí v okrese, zvlášť v tomto směru vyčnívají komunisté ve Vejprtech, kde jich kandiduje rovnou osm.

Na přední místa kandidátky důchodce obsadili i chomutovští Patrioti ČR. „Vyhověl jsem žádosti svých kolegů, kteří řekli 'jdi do toho'. Uposlechl jsem, protože jsem jako bývalý voják zvyklý poslouchat,“ uvedl 74letý plukovník ve výslužbě Rostislav Lysoněk. „Myslím, že mám velké zkušenosti, současně se ale obávám, že být zvolený, byl bych potrestán. K vedení města jsem kritický a najednou bych byl také v úzkých,“ připustil.

Početné zastoupení mají také učitelé, a to šestiprocentní, následují živnostníci, technici, dělníci a zdravotníci.

Lékaři a zdravotníky je zřejmě nejvíc zaplněná kandidátka chomutovské PRO Sport a Zdraví, na které lze napočítat šest doktorů včetně gynekologa a urologa. Figuruje tam také zdravotní sestra a lékárník.

Podobně je mezi kandidáty chomutovského Nového Severu dvanáct jednatelů, ředitelů a manažerů.

Zajímavé je také zastoupení středoškolských a vysokoškolských studentů, tito ambiciózní mladí tvoří více než dvě procenta z celkového počtu kandidátů. Například mezi chomutovskými občanskými demokraty je jich rovnou jedenáct.

Netradiční povolání

Zvědavost probouzejí zaměstnání jako lektorka v oblasti sexuality a intimních vztahů, katechetka či mentorka pro romské rodiny.

Pro řadu voličů mohou být nesrozumitelná zaměstnání uvedená v kandidátkách v dnes moderní anglické formě jako internal trainer, team leader a site office.

Kandidáti mají podle doporučení ministerstva vnitra uvádět povolání, které vystudovali, vyučili se v něm nebo které vykonávají, popřípadě funkci, kterou zastávají. Ačkoli by se nemělo jednat o činnost, která zjevně není povoláním či zaměstnáním, ale pouhou zálibou nebo informací o angažovanosti, některým to nedalo a naplno projevili svou kreativitu.

Kadaňští Národní demokraté mají ve svých řadách například administrativního pracovníka, který je zároveň básník. Zvlášť barvitá je ale v tomto ohledu kandidátka jirkovské Strany zelených, kde mají skauta, výbornou kuchařku, jirkovského patriota a pendlujícího. „Jsme švejkovský národ, tak jsme doufali, že to lidi zaujme,“ vysvětlil lídr strany Marek Elexa. „Pendlujícím chceme například upozornit na to, že je šílené, že lidi musí jezdit sto kilometrů za hranici za prací, místo aby měli slušnou obživu za slušné peníze tady. Dotýká se to rodin,“ míní.

Výborná kuchařka není paní, která by z vášnivého zájmu o vaření zásobovala spolustraníky buchtami, ale vaří profesionálně v restauraci. „Všichni k ní chodí na lachtanovu lopatu, což je klasika v tom smyslu, že máte plný talíř s velkým kusem masa,“ dodal se smíchem lídr, který se na kandidátce představil jako jirkovský patriot.

Na Chomutovsku jde do komunálních voleb 1381 mužů a 782 žen. Jejich průměrný věk převyšuje 47 let.

Mezi strany s nejvyšší mírou vysokoškolsky vzdělaných kandidátů patří PRO Chomutov, která jich má 63 procent, Kadaňská ČSSD 56 a 48 procent dosahují čtyři další volební strany: jirkovská ODS a klášterecká Strana soukromníků ČR, Strana zelených a Za Klášterec lepší.