Obrovský zájem o obecní byty donutil Strupčice začít znovu stavět. Vedle Domu s pečovatelskou službou, tak během příštího roku vyroste nový bytový dům pro mladé. Ten nabídne nový domov celkem dvanácti mladým lidem či rodinám. Na obecním úřadě však již v tuto chvíli leží na třicet žádostí.

Jednou z žadatelek o obecní byt je i pětadvacetiletá Šárka Pinkasová, která se ve Strupčicích narodila. „Stále bydlím v domě s rodiči a už bych chtěla takové to svoje soukromí a hlavně se naučit hospodařit s penězi. Doufám, že se začne stavět, co nejdříve, abych už mohla být ve svém," vysvětluje důvody svého zájmu o stěhování. Ze Strupčic se jí však nechce. „Určitě nechci jít bydlet do města. Jsem tady zvyklá, je tu bezpečno, mám tady kamarády a přijde mi to, jako bychom byli jedna rodina. Ve městě bych byla jen zavřená doma, nebo chodila do práce. Hlavně se ve městě bojím, především večer, není tam tak bezpečno," vysvětluje, proč o obecní byt tolik stojí. „Ve Strupčicích žiju od narození a vím, že tam i zůstanu," uzavírá.

ZÁJEMCI SI JEŠTĚ MINIMÁLNĚ ROK POČKAJÍ

Již v loňském roce se obec rozhodla, že chce vybudovat nové byty. „Udělali jsme výběrové řízení na projektanta a z kraje letošního roku jsme vybrali vítěze. Je jím Jiří Stránský, který projektoval i náš důchoďák," přibližuje starosta Strupčic Luděk Pěnkava. Nový bytový dům má totiž přímo navazovat na Dům s pečovatelskou službou.

Obec má již získané územní rozhodnutí a nyní se čeká na stavební povolení. Jakmile jej Strupčice získají, vypíší výběrové řízení na zhotovitele stavby. Začátkem příštího roku by se nové byty měly začít stavět. „V roce 2018 bychom chtěli byty předávat k užívání zájemcům," dodává starosta.

DŮM NABÍDNE DVANÁCT NOVÝCH BYTŮ

Nová bytovka bude čítat celkem dvanáct bytů. Jejich výměra bude okolo šedesáti a osmdesáti metrů čtverečných. Polovina z nich nabídne obytnou kuchyň s dalšími dvěma pokoji a dalších šest bytů bude mít připraveno ještě o pokoj navíc. Každý byt bude mít navíc svoji „kůlnu".

Půjde o další budovu napojenou na bytový dům ve tvaru písmene L, která vytvoří u domu jakýsi dvorek. Kůlny nabídnou dvanáct uzamykatelných prostor, které nahradí sklepní prostory, kam budou moct obyvatelé uložit například svá kola, kočárky či jiné věci.

Obec nyní vlastní čtyřicet bytů a dalších devět určených pro seniory. Ty nové mají být určeny přednostně pro mladé obyvatele Strupčic, kteří nechtějí svou rodnou ves opustit. „Chceme, aby tady zůstávali mladí lidé, kteří mají k naší obci vztah. Protože, když ji mají rádi, budou pro ni v budoucnu něco chtít dělat," vysvětlil Luděk Pěnkava a poukázal na příklad jednoho stávajícího vlastníka obecního bytu, který do Strupčic přišel z města. „Nenarodil se ve Strupčicích, ale začal za nás hrát fotbal a později se stal předsedou našeho sportovního klubu. Takového aktivního člověka jsme chtěli mít tady," přibližuje starosta.

Žádosti se podávají již nyní. Strupčice jich v tuto chvíli evidují okolo třiceti. Žádná kritéria pro rozdělování nových bytů zatím nejsou. „Zájem je vysoký. O tom, komu budou přiděleny, rozhodne zastupitelstvo," sdělil starosta.

Celý projekt výstavby bytového domu budou Strupčice hradit ze svého rozpočtu. Dvanáct nových bytů by je mělo přijít na dvanáct až patnáct milionů korun.