Krajská veterinární správa zatím v této souvislosti žádná rozhodnutí nepřijala. Preventivní opatření se proto chovatelé rozhodli učinit sami. Řekla to včelařka z Varnsdorfu Štěpánka Dlouhá.

V dubnu se v německé obci Ebersbach vyskytl mor včelího plodu, což je závažné onemocnění s velkým potenciálem šířit se z napadeného včelstva do dalších zdravých včelstev v jeho blízkosti. Tři včelstva ze dvou včelnic včelaři zlikvidovali, ostatní po ozdravném zákroku sledují. Kolem zdroje nákazy bylo vyhlášeno ochranné pásmo o poloměru jeden kilometr, které zasahuje až na české území.

Německý krajský veterinář podle Dlouhé informoval Krajskou veterinární správu v Ústí nad Labem a nabídl spolupráci s laboratorními rozbory. Povinnosti vyplývající z vytyčení německého ochranného pásma se totiž na české včelaře nevztahují.

„Mysleli jsme, že české úřady nechají vyšetřit včelstva a budou se snažit nalézt ohnisko. Ale bohužel, tady se podporuje až hašení problémů, nikoli prevence," řekla Dlouhá.

Včelaři z dotčeného okolí tak pořádají přednášky, dobrovolné odběry a informační kampaň na vlastní náklady. Včelí mor zasáhl chovatele v Sasku i před třemi lety. „Pokud se potvrdí ohnisko, vyhlásí veterinární správa mimořádná opatření, která spočívají ve vymezení ohniska, utracení včelstev v ohnisku, soupisu pomůcek a likvidaci všeho, co nelze dezinfikovat," popsal postup Ivan Kočan z krajské veterinární správy.

Vyhlásí se také ohranné pásmo do zhruba pěti kilometrů v okolí a provádí se ještě další opatření.

„Důležité je ale předcházet problémům, na to bohužel peníze nejsou," podotkla Dlouhá.

Státní veterinární správa připravila mapu ohnisek nebezpečných nákaz. Z ní k dnešnímu dni vyplývá, že s morem včelího plodu teď bojují hlavně na Moravě.

Dotaci mohou včelaři dostat na podporu chovů od Ústeckého kraje a také od státu. Ministerstvo zemědělství na začátku května zveřejnilo, že v následujících třech letech včelaři dostanou v dotacích 232 milionů korun. Polovina peněz bude z českého rozpočtu, zbytek z evropských peněz.