Těžko si představit Vánoce bez zářícího vánočního stromku. Ne každý ale s jeho zdobením čeká do Štědrého dne, naopak se pomalu rozrůstají řady těch, kteří si chtějí potěšení z Vánoc prodloužit a vánoční stromky krášlí s několikadenním předstihem. Patří k nim i Chomutovan Petr Kokšal. Svůj honosný strom ověnčil čtyřmi stovkami ozdob a osmi sty světélky už na konci listopadu.

„Jinak bych si ho neužil. Vánoce trávím u rodičů a v práci bývám až do večera, tak mi připadá, že nemá smysl, abych stromek zdobil 23. prosince,“ vysvětluje Petr, který je ve městě vyhledávaný kadeřník. „Když už stejně v obchodech hrají koledy a na náměstí svítí strom, proč ho nemít i doma,“ myslí si.

Je tu ale také další důvod, proč s výzdobou nečeká. Zbožňuje totiž honosné vánoční stromy, které jsou barevně sladěné a bez chybičky, což vyžaduje spoustu času a trpělivosti.

„Zdobení trvá asi tak sedm hodin. První nervy přicházejí s rozvěšováním světýlek, protože těch mám asi osm set kousků. Popravdě musím říct, že na to mám své specialisty, dva kamarády, kteří přijdou a naaranžují mi je. Letos nás dokonce bylo na zdobení pět, abychom to urychlili, stejně to ale byla šichta,“ přiznává Petr. Jeho strom se každý rok trochu mění. Loni převažovaly bílé, zlaté a starorůžové ozdoby, letos přibyly také černé, černobílé a krajkové. „Každý rok některé ozdoby vyřadím a přikoupím pět nových sad,“ prozrazuje.

Stromek na začátku prosince? Ano. Chci si ho užít, říká Chomutovan Petr Kokšal

Strom, který dosahuje dvou metrů, hustě pokrývá na čtyři sta ozdob, takže zelené větvičky téměř nejsou vidět. „Už mi někdo řekl, proč si nekoupím polystyrenový válec a nenalepím ozdoby na něj. Pro někoho je to nazdobené až moc, ale pro mě ten strom znamená celé Vánoce,“ směje se Petr.

Jak prozradil, po velkém honosném vánočním stromu toužil už od dětství. „To když jsem viděl film Sám doma. Američané jsou vůbec ujetí na Vánoce a všechna ta světla,“ míní. Teď už si takové může dopřávat i on.

Dárečky už čekají

Podobně jako se stromkem to má Petr i s vánočními dárky. S nakupováním začal v říjnu a před začátkem prosince už je měl všechny zabalené a vyrovnané pod nazdobenými větvičkami.

Vánoce si do domovů pouštějí o něco dřív i další lidé na Chomutovsku, a to zdaleka nejen tím, že zapalují svíčku každou adventní neděli a pečou cukroví. „Chodíváme vždy na rozsvěcení vánočního stromu na náměstí, a když se vrátíme domů, chceme to mít vánoční a krásné i u nás, takže vybalíme stromeček,“ popisuje Martina Skálová.

Vybalit stromeček znamená stáhnout ho z půdy, kde stojí už nazdobený a přikrytý fólií, aby se na něj neprášilo. „Už jsem si vyslechla kritiku, že to není o tradicích. Jenže nám to tak vyhovuje. Práce mám stále nad hlavu, tak proč si nedopřát pohodu a trochu té krásy,“ dodává.