Zdarma pokácí smrky či jedle soukromníkům, kterým strom překáží na zahradě, a po Vánocích jim ještě nechá přivézt nařezané dříví. Užitek je tedy dvojí.

„Počkejte do zimy"

„Vánoční stromy nekupujeme asi osm let. Během roku na úřad chodí lidé s tím, že by chtěli uříznout smrk, protože překáží před domem nebo na zahradě. My se jedeme podívat a když je to po technické stránce možné, nabídneme, ať počkají do zimy, že si strom vezmeme jako vánoční," uvedl Miroslav Jansák z odboru životního prostředí. „Lidé nic neplatí a my také ne. Po Vánocích strom nařežeme a dříví na oplátku přivezeme dárci," dodává.

Smrk z Bobřáku Uvázat smrk k jeřábu, uříznout motorovou pilou, vytáhnout přes střechy chatek i plot kolonie a položit na auto. To byl úkol pro partu pracovníků technických služeb. Přestože poryvy větru práci neusnadňovaly, podařilo se a smrk už zdobí Mírové náměstí.

Letos strom věnoval Bedřich Kreissl, který opečovává zahrádku v kolonii zvané Bobřák. To podle potoka, který jí protéká. Jeho smrk, přilepený k drobné dřevěné chatce, dorostl už více než patnácti metrů a zahrádkář se obával, aby se nevyvrátil. „Když fičí vítr, strom mívá nahoře výkyv až dva metry. No a kořeny zabírají půlku zahrádky, tak jsem ho věnoval Kadani," říká pan Kreissl s úsměvem. Dřevo ze smrku se mu bude také hodit. „Mám tu krb a občas si tu něco opeču, takže za něj budu rád," dodal penzista.

Když si zahrádku před patnácti lety pořizoval, smrk měřil deset metrů. K dnešku ale dorostl patnácti a půl metru. Včera ho pracovníci technických služeb pokáceli a rovnou také zkrátili na deset metrů, aby se vešel do speciálního stojanu. Při této výšce nebude při poryvech větru hrozit, že spadne.

V předvánočním čase pořizují Kadaňští způsobem „vy nám, my vám" pět vánočních stromů. Ten největší a nejztepilejší zdobí Mírové náměstí, čtyři menší pak hradní nádvoří, kino Hvězda, zahradu domova pro seniory a tepelné hospodářství.

Smrk ze zahrádkářské kolonie vztyčili na Mírovém náměstí už včera. Při slavnostního rozsvícení mohou Kadaňští být v sobotu 28. listopadu v 17:00 hodin.