Na jedné straně hřiště florbalisté, na druhé tým složený z místních sportovních osobností. O žádnou sportovní řež ale nepůjde. Jirkovští sportovci pořádají před Štědrým dnem velkou vánoční florbalovou benefici ve prospěch osmnáctiletých sourozenců Aničky a Matyáše, kteří se nemohou spolehnout na pomoc svých rodičů. Potřebují ale v klidu dostudovat. Výtěžek ze sobotního utkání pomůže s dokončením bytu a tím i lepším startem do života.

S nápadem uspořádat benefiční utkání přišel Florbal Jirkov, který chtěl coby nový sportovní klub ve městě přijít s něčím prospěšným. „Jsme tou myšlenkou nadšení. Chceme ukázat, že jde nejen o sport a zábavu, ale že můžeme i pomoct,“ uvedl předseda klubu florbalistů Radovan Dušek. Členové oddílu proto sehnali tým složený z jedenácti sportovních osobností, které přitáhnou pozornost veřejnosti, a proti nim postaví své florbalisty od těch nejmladších, přes juniory po dospělé. Půjde totiž o utkání pro oko, pobavení a dobrou věc. „Nebude to žádný match do krve,“ ubezpečil Dušek.

Na straně osobností se objeví například známý filantrop a tvář nadace Cesta proti bolesti Milan Dzuriak, několikanásobný mistr v kanoistice Daniel Pokorný, či hokejista Kamil Koláček. S florbalovou hokejkou nastoupí i zastupitel Josef Šebek, který pomáhá organizovat pomoc pro dvojčata.

Výtěžek půjde na dokončení bytu pro Aničku a Matyáše, středoškoláky z Jirkova. Oba žili s otcem, ten je ale těžce nemocný, takže lékaři doporučili jeho umístění do léčebny pro dlouhodobě nemocné. Vážně nemocná je i matka. Sourozenci v posledních měsících čelili sérii existenčních těžkostí: vedle studia musí pracovat a řešit těžké problémy. S těmi jim pomáhá maminka spolužačky paní Vlasta s rodinou a v posledních měsících i desítky Jirkovanů. Dvojčata získala v Krušnohorské ulici nájem v městském bytě 1+1, který ale bylo potřeba od podlahy opravit. Jirkované jim tam svýma rukama vybourali staré jádro, postavili nové, zařídili ho a opravili zdi.

Práce je hodně

S dalšími pracemi pomáhají i sama dvojčata. „V pondělí jsme tam bílili. Jsme nadšení, že se to dostalo takto daleko,“ s povděkem ohodnotil Matyáš. Současně ale přiznal neskutečnou únavu. „Už bych si přál, aby to skončilo a nejsem sám. Všichni jsme kompletně unavení, ale hrozně se těšíme, až to bude hotové,“ doplnil.

A právě v tom může pomoci výtěžek z benefice. Byt začíná být obyvatelný, ovšem až na kuchyň, kde chybí linka se spotřebiči. „Do konce roku snad budou mít obývák i sprchu se záchodem, kuchyň ale nebude dokončená, takže se v zásadě bude hrát o linku,“ potvrdil předseda florbalového oddílu, který doufá, že benefice vynese pár desítek tisíc a byt bude možné dokončit.

Velká vánoční florbalová benefice se odehraje ve sportovní hale Základní školy Krušnohorská v sobotu 23. prosince od 14 hodin a zvána je nejširší veřejnost. Příspěvky mohou dárci vhazovat do dvou kasiček – jedné florbalové, druhé města, které akci zaštítilo. Poté je organizátor převede na transparentní účet vedený na jméno Alžběta Olšavská: 3086038133/0800. Tam ostatně mohou přispívat i všichni ti, kteří se na akci nedostanou. Každá koruna pomůže přesně tam, kde má.