Uplynul necelý týden, od požáru panelového domu v Jirkově v ulici 5. května, který desítkám lidí změnil veškeré plány a především je připravil o domov. Vánoce většina z nich prožije mimo své domovy. Většinou u rodičů, prarodičů, jiných příbuzných či známých.

„Budeme u manželových rodičů,” svěřuje se paní Jelena z přízemí vyhořelého domu. S manželem se po svátcích vrátí do svého bytu, aby mohli pokračovat v opravách škod, které napáchala voda, při hašení požáru. „Děti u rodičů zůstanou, dokud nebude hotovo,” popisuje nejbližší rodinné plány. Do svého domova - dětského pokoje se dvanáctiletý chlapec a šestiletá holčička vrátí až ve chvíli, kdy budou mít alespoň kde přespat.

Mnoho obyvatel tohoto domu je na tom ale hůř. „Sousedka má rodiče až v Plzni,” popisuje její příběh paní Jelena. „Její malá dcerka je u nich ,” dodává.

Co se týče vánočních dárků, zřejmě každý něco pod stromečkem najde. Budou to ale chudé Vánoce. „Naštěstí nám přežily všechny dárky,” svěřuje se paní Dáša ze čtvrtého patra. „Oproti šestce a sedmičce jsme na tom úžasně,” poukazuje na ztráty lidí ve vyšších patrech paní. Tam museli obyvatelé vyházet úplně všechno. „Co nebylo kovové, nebo skleněné -letělo,” přibližuje nepříjemnou životní situaci svých sousedů.

Paní Dáša stráví se svým manželem a synem Štědrý den u sestry v Jirkově. Pak se vrátí domů. „Byt sice můžeme obývat, ale nejde nám plyn,” povídá dál. Když budou chtít vařit budou muset zřejmě někam na návštěvu.

Na opětovné spuštění plynu si totiž obyvatelé plynu ještě počkají. Budou se totiž opravovat zároveň celá jádra, která jsou zničená. Nejdříve se ale musí počkat až vše vyschne. Včera již šel alespoň v části domu elektrický proud. Svítit už si na úklidové práce mohli lidé po druhé patro. Do čtvrtého patra by se měla elektřina pustit v nejbližších dnech. Byty v šestém a sedmém patře si na dodávku elektřiny ve svých bytech ještě počkají.

Pomozte také vy:

Číslo účtu požárem postiženého panelového domu je:
43-5431490227/0100

Nutné je uvést variabilní symbol:
„pomoc”

Doposud přišlo na účet pouhých 500,- Kč od jednoho dárce. Konečná suma bude rozdělena mezi obyvatele horních pater, jejichž byty jsou v dezolátním stavu.