Pokud Vánoce stráví za mřížemi, čeká ho štědrovečerní menu tuzemských odsouzených – řízek a bramborový salát. Svátky by však Novák mohl případně strávit i doma – pokud mu vycházku vychovatel či speciální pedagog navrhli jako formu kázeňské odměny za vzorné chování. Tuto informaci však Chomutovskému deníku nikdo nepotvrdil.

„Nemůžeme podávat informace, jakým způsobem konkrétní odsouzení tráví výkon trestu, aniž by k tomu dali souhlas. To se v tomto případě nestalo," uvedl mluvčí teplické věznice Michal Kruťa. Kázeňská odměna je podle něj nenároková, odsouzený si o ni nemůže sám požádat.

O Vánocích se odsouzení mohou setkat se svými příbuznými a přijmout od nich i dárky. „K setkání je vyčleněna velká návštěvní místnost, příbuzní často nocí i cukroví. Pokud má odsouzený nárok na balík, napíše doručenku s požadavkem, co byl měl balík obsahovat. Jsme s rodinou v kontaktu, její členové už přesně vědí, co mohou zabalit. Vše, co se přinese do věznice, navíc podléhá přísné kontrole," doplnil Kruťa.

Pokud se Novák nedostane na Vánoce domů, nemusí ho to tolik mrzet. Mimo celu je totiž často. Dochází pracovat fotbalový stadion. Sbírá odpadky po návštěvnících prvoligových zápasů, uklízí místnosti se sportovními pomůckami v zázemí stadionu, na podzim na hřišti hrabal listí. Aby mohl trávit tolik času mimo areál, musel Novák nejprve získat důvěru při práci uvnitř věznice. „Pokud se osvědčí, mohou být odsouzení zařazeni na externí pracoviště podle rozhodnutí vězeňské komise," vysvětlil už dříve Kruťa.