Denně kolem něho projdou desítky školáků, pejskařů i maminek s kočárky a stovky řidičů ho míjejí při cestě z Jirkova do Chomutova. Památník v parku u jirkovské základní umělecké školy je stavbou, kterou nelze přehlédnout, už dlouhá léta ale chátrá. U příležitosti sta let od založení republiky se ho město rozhodlo opravit a udělat z něho důstojnou připomínku městské historie.

Červený památník na místě stojí už téměř 90 let, od roku 1928. Tvoří ho pět vysokých pilířů, postavených do půlkruhu. Na dvou krajních jsou stále patrné reliéfy dvou truchlících postav a vojenských symbolů. Prostřední tři pilíře v minulosti nesly desky se jmény padlých Jirkovanů.

Seznam padlých

„Bylo na nich 141 jmen padlých a pohřešovaných v první světové válce,“ popisuje seznamy mluvčí města Dušek. Na horní části stavby původní architekt umístil německý nápis s věnováním Hrdinům domov.

Po vyhnání německého obyvatelstva v roce 1945 ale začal pomník chátrat, což trvá dodnes. Desky se jmény obětí i kovový nápis zmizely a jejich místo pro sebe zabraly nevzhledné barevné nápisy, graffiti nastříkané sprejem a další vandalské zásahy. „Často se tu srocuje mládež, která si památník plete s lavičkou a dělá okolo nepořádek,“ zlobí se Jirkovanka Anna Franclová, která naproti parčíku bydlí.

Restaurátoři teď dostanou za úkol navrátit památníku co nejvíce původní podobu. A to i přesto, že podle údajů technické univerzity v saském Chemnitz byli mezi padlými téměř jen němečtí obyvatelé, kteří bojovali v řadách poražených Ústředních mocností a na vzniku samostatného Československa se na rozdíl od legionářů aktivně nepodíleli.

Psali historii města

„Všechno, včetně nápisu Hrdinům domov, by mělo vypadat jako dřív. Padlí byli Jirkované, psali historii našeho města a my ji nijak překrucovat nebudeme,“ říká starosta města Radek Štejnar.

Opravu pomníku chce město zaplatit ze svého rozpočtu, pokusí se ale získat i dotaci od kraje z fondu pro opravu drobných památek. „Odhadem si oprava vyžádá asi 200 tisíc korun,“ vypočítává místostarostka města Dana Jurštaková.

Město by rádo v budoucnu v připomínání historie parku pokračovalo. Na místě stával totiž ještě na začátku 20. století i hřbitov s kostelíkem zasvěcený svaté Anně. „Myslím, že to velká spousta Jirkovanů neví, což je škoda. Bylo by dobré si to připomenout třeba pamětní deskou,“ dodává starosta Štejnar.