V loňském roce město utratilo zhruba 160 tisíc korun za údržbu mobiliáře. „Jsou v tom ovšem zahrnuty všechny výdaje na opravy a instalace laviček, odpadkových košů a podobně. Další výdaje jsou za údržbu dětských hřišť, což ale není pokaždé způsobené vandalismem. O opravy se staráme průběžně celý rok, nejvíce od jara do podzimu,“ řekla Deníku Šárka Krausová z odboru místního hospodářství, dopravy a životního prostředí.

Situaci s vandalismem řeší město zejména za pomoci městské policie, která zasahuje přímo v terénu. Nejvíce postiženými místy jsou sídliště, dětská hřiště a parky, kde je větší koncentrace lidí a kde se nejčastěji vandalové vyskytují.

„Strážníci v rámci plnění svých úkolů dohlížejí na veřejný pořádek na veřejném prostranství, a to fyzickou přítomností a pomocí kamerového systému. Během obhlídek kontrolujeme i stav městského mobiliáře a případné nedostatky okamžitě předáváme odboru místního hospodářství. Samozřejmě zjišťujeme příčinu poškození. Musíme rozlišovat běžné opotřebení, dopravní nehodu, anebo vliv přírodních podmínek," vysvětlil velitel městské policie Petr Hörbe.

Dále jsou zde úmyslná poškození, například odpadkových košů, prvků na dětských hřištích, lamp veřejného osvětlení. „Pokud zjistíme úmyslné poškození, věc šetříme jako přestupek proti majetku a výsledek oznamujeme příslušnému správnímu orgánu s vyčíslením škody,“ dodal Hörbe.

Městská policie rovněž řeší případy vandalismu zapojováním veřejnosti. Hörbe zdůrazňuje důležitost občanské angažovanosti: „Pokud kdokoliv vidí, že někdo poškozuje cizí majetek, měl by okamžitě kontaktovat Policii ČR nebo městskou policii. Z naší praxe bohužel vyplývá, že lidé jednání vidí, ale neoznamují. Případně je jednání ze strany veřejnosti bagatelizováno nebo se lidé bojí z různých důvodů svědčit a následně svá znepokojení řeší přes sociální sítě,“ doplnil velitel strážníků.

Mohlo by vás zajímat: Nechranickou přehradu a lom má spojit kanál. Obří soustava dá lepší ochranu

Nechranice by s Libouší mohly vytvořit obří vodní dílo. | Video: Deník/Miroslava Šebestová