„Rozmohl se nám tu vandalismus,“ potvrdil starosta Kadaně Jan Losenický (ODS). „Bohužel nemáme všude kamery, proto bychom rádi, aby nám pomohli lidé a vandalům to neprocházelo,“ doplnil.

Za poslední měsíce stačili zničit šest nafukovacích skákadel na chytrém hřišti za 138 tisíc korun a zničené bývají také věci na hřištích na nábřeží i jinde ve městě. „Na nábřeží u Splitu, kde jsou vodní atrakce, někdo zlomil létající kolo,“ upřesnil Miroslav Jancák z odboru životního prostředí. „Na jednom ze sídlišť nám zase kdosi 'přelouskl' dvouhoupačku,“ doplnil výčet věcí poškozených v poslední době.

Že lidé mnohdy bývají svědky nekalých jevů, si radnice ověřila na případu paní, která dodatečně poslala policii snímky. Byly na nich děti s nožem. Možná viníci, kteří zničili skákadla. „Proto si myslíme, že lidé dokážou pomoct, protože vidí, co se v ulicích děje,“ zmínil starosta.

Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie na vrchu Mědník.
Kaple na Mědníku je po osmdesáti letech vybavená. Postarali se o to místní lidé

Odměna pro oznamovatele bude finanční. Její výše ještě není známa. V závěru roku o ní rozhodne zastupitelstvo.

Není to poprvé, kdy se Kadaň do odhalování vandalů snaží zapojit veřejnost. V předešlých letech vypsala odměnu za dopadení sprejerů, která dosahuje 30 tisíc korun "za hlavu". Podmínkou však je, že to svědek dosvědčí u soudu a viník bude potrestaný. Tuto odměnu se dosud podařilo získat dvěma oznamovatelům.

Pro městskou policii je odměňování lidí prospěšné. „Je to pro nás pomoc, protože jsou lidé motivovaní, aby byli všímavější a pro vandaly a sprejery to může být odstrašující. Zvláště, když je vše medializované,“ potvrdil ředitel Jindřich Drozd.