Možná si říkáte, co má první český prezident kromě svého legendárního srdíčka s Valentýnem společného. Pátek 14. února se ale ponese v duchu připomínky 30. výročí prezidentovy návštěvy na Chomutovsku a Mostecku.

„Václav Havel navštívil Chomutovsko a Mostecko 12. února 1990 – tehdy přijel na místo ekologické katastrofy a do rozpadajících se měst,“ upřesňuje pořadatel besedy a senátor Přemysl Rabas. Setkání, kde se má otevřít i debata o tom, jakou cestu region za třicet let ušel, doplní zajímavé osoby. „Na akci vystoupí účastníci prezidentské návštěvy, například první porevoluční starosta Chomutova Karel Mrázek, tehdejší kasteláni ze zámku Jezeří manželé Stejní nebo Petr Toman, dnes renomovaný právník, který už v 80. letech minulého století hrál v Chomutově divadlo a 12. února 1990 moderoval prezidentskou návštěvu na chomutovském náměstí,“ vyjmenovává za pořadatele Miroslav Koranda.

Setkání s pamětníky doplní koncerty místní punkové kapely Nucený výsek a špičkové česko-slovenské jazzrockové formace NTS trio a Tryptych. Program začíná v kulturním zařízení Orfeum v 17 hodin. „Občerstvení zajistí bývalý tibetský láma Sonam Tsering,“ doplňuje Koranda. Chuťové buňky navnadí momo knedlíčky a nakládaný sýr Yermelín. Vstupné na akci je dobrovolné, výtěžek poputuje na aktivity organizace Paměť národa.

Těm párům, které dávají přednost pohybu, se nabízí možnost v lezecké aréně v Jirkově. V sobotu 15. února od 19 hodin je čeká šplhání jen za svitu svíček. Poté vystoupí kapela Lake Stopper.

A protože únorový hřejivý svátek máme spojený hlavně s romantickou večeří a dobrým vínem, restaurace chystají zajímavé gastronomické zážitky. V restauraci Republika v Chomutově sázejí na kombinace lososa, kachních prsíček a dortíků z vanilky, bílé čokolády a kokosu, které doprovodí vhodná vína. Kuchyně v Hřebíkárně zase nabízí výběr vegetariánských předkrmů, které doplní steak z hovězího nebo vepřového masa. A jako sladkou tečku si můžete dát restované jahody s chilli. Jiří Krupa z Chomutova se pak vydá ve své domovině do restaurace hotelu Beethoven. „Chodíme sem s přítelkyní už několik let. Poprvé nás zlákalo jehněčí, letos se těšíme na chřest a telecí,“ těší se Krupa.

Kdo slaví?
Podle průzkumu, který v letošním roce provedla společnost Nielsen Admosphere, si svátku sv. Valentýna hledí polovina obyvatel České republiky. Nejčastěji jsou to ženy se základním nebo středním vzděláním bez maturity.
S tím, že tento svátek nikdy neslaví, se v Česku podle průzkumu nejvíce ztotožňují lidé starších 45 let a také vysokoškoláci z Prahy.