Vojenská historická technika, koncert, prezentace armády, představení dvou publikací, výstava nebo malé překvapení. To jsou hlavní body Dne válečných veteránů v Mostě, vzpomínkové akce, která se uskuteční v neděli 10. listopadu v Mezinárodním památníku obětem II. světové války.

„Letos už potřetí pokračujeme v tradici, na kterou se v minulosti zapomnělo,“ řekl Deníku předseda spolku Severočeský letecký archiv Most Karel Otto Novák, který stojí za organizací celé akce. Historikové z Mostu nechtějí, aby se váleční veteráni připomínali jen pietním aktem. „Proto akci organizujeme jako setkání zájemců o historii,“ doplnil Novák s tím, že na účastníky čeká stejně jako loni jedno malé překvapení.

Tak vypadal Den veteránů v Mostě loni: 

a tak předloni: 

V suterénu památníku bude výstava o paradesantním výsadku Jan Kozina, kterým byl v noci 16. října 1944 omylem vysazen na Lounsku. Představeny budou dvě nové publikace. Jedna věnovaná vojákům naší západní armády, rodákům z Loun a okolí. „Jedná se o 22 osudů mužů, kteří šli do války, aby pomohli osvobodit svou vlast,“ přiblížil autor brožury Jaroslav Tošner.

Druhá se věnuje 75. výročí prvního velkého spojeneckého náletu na chemičku v Záluží. V programu vystoupí žáci ZUŠ F. L. Gassmanna v Mostě a k vidění bude výstava modelů letadel z I. světové války. Den veteránů se v budově mosteckého památníku uskuteční od 15 hodin.

V motorestu v Nučnici připravili svatomartinské husy
Víkend provoní svatomartinské husy a další dobroty. Restaurace jsou připraveny

Na válečné veterány budou vzpomínat i na dalších místech Ústeckého kraje. Například v neděli 10. listopadu ve Štětí. Na zrekonstruovaném prostoru před městským kinem tu odhalí dopoledne Vzpomínkovou lavičku. Za nápadem poděkovat tímto způsobem všem vojákům, ale i policistům a záchranářům stojí občanská iniciativa Retro Štětí a město Štětí, které lavičku ze svých prostředků zakoupilo. Dřevěná lavička nese evidenční číslo 61, datum 11. listopadu a symboly vlčích máků.

Lavičky v Žatci, Děčíně i Chomutově

Nejde o jedinou lavičku svého druhu v Ústeckém kraji. Ta s číslem 22 se nalézá v Žatci, s číslem 26 v Děčíně a posledním „přírůstkem“ je lavička s číslem 63 v Chomutově. „Nápad se zrodil v loňském roce při vydání knihy o historii města Štětí. Při sbírání materiálů našel kolega jména padlých obyvatel Štětí a válečných veteránů a napadlo nás, že by toto mohl být určitý způsob poděkování a připomenutí těchto už zapomenutých hrdinů,“ řekl Filip Votoček z občanské iniciativy Retro Štětí. Po odhalení lavičky se dobrovolníci odeberou na místní hřbitov, kde proběhne úklid válečných hrobů.

Se Vzpomínkovou lavičkou je spojený i projekt zaměřený na propagaci Dne válečných veteránů a připomenutí tragické události z 8. července 2014, kdy v Afghánistánu zahynuli čtyři čeští vojáci a pátý o několik dní později podlehl následkům zranění.

V Žatci a v Chomutově si připomenou Den válečných veteránů pietním aktem v pondělí 11. listopadu v 11 hodin. V Žatci na městském hřbitově, v Chomutově u památníku padlých v parčíku u kostela sv. Barbory. V Novosedlicích pak položením věnců v 10 hodin na místním hřbitově.

Chomutov, ilustrační foto.
Rozpočtem Chomutova má příští rok protéct 1,2 miliardy korun