Areály místních válcoven a železáren tak brzy zaplní řady lesklých panelů. Podle holdingu Z–group, kam místní válcovny a železárny patří, jde o slibnou investici.


V době krize, kdy klesá odbyt, firma využije volné kapacity. „Investicemi do solárních elektráren využijeme naše výrobní kapacity, vysoce kvalifikovanou pracovní sílu, techniky i dělníky a v neposlední řadě velké plochy našich průmyslových areálů,“ vypočítává mluvčí válcoven Miroslav Slaný.


Oceláři mají také další výhodu, místa kde chtějí stavět, mají často výborné zázemí pro připojení elektrárny do sítě. Ušetří také na pořizovacích nákladech, takřka vše, od výroby nosných konstrukcí po montáž a servis, obstarají podniky nebo dceřinné společnosti železárenského holdingu.


Solární panely zaberou velké části areálu železáren a válcoven. V železárnách to bude patnáct hektarů, ve válcovnách dalších třicet. Zhruba polovina by měla stát už do konce roku.


Podle mluvčího Slaného je už ke stavbě skoro vše připraveno. Společnost shání partnery a taky úvěry od bank, které jsou v době ekonomické recese při půjčování velmi opatrné.


Slunce nad zlato


Investice do sluneční energie je velmi jistou investicí. Stát totiž garantuje odběr, to znamená, že všechnu vyrobenou elektřinu výrobce udá. A co je důležitější, díky státu má také jistotu, že ji prodá za výhodnou cenu, kterou také zaručuje stát, a to na celých dvacet let.


Investoři si tak snadno vypočítali, že sem jim náklady jistě vrátí a na slunečních paprscích dobře vydělají. Proto nyní rostou na polích a průmyslových zónách na Chomutovsku sluneční panely rychlostí slunce.