„Je to pro nás úžasná zpráva, obstáli jsme v silné konkurenci dvaceti českých a slovenských zoologických zahrad a více než čtyřiceti nominací,“ raduje se z úspěchu ředitelka Zooparku Chomutov Věra Fryčová. Ocenění přivezli předat organizátoři soutěže na konci července přímo do zooparku.

Hlavní zásluhu na úspěšném odchovu blavorů žlutých má herpetolog zooparku Jaroslav Zelinka. „Loni jsme byli mezi pouhými dvěma evropskými zoo, kterým se to podařilo,“ podotýká teratista. Do líhně umístil celkem osmnáct vajec, z nichž se během července a srpna vylíhlo devět mláďat. Všechny se podařilo odchovat.

Ústečan Martin Peroutka před lety koupil paneláky v Hradci u Kadaně. Za obchodníka s chudobou se nepovažuje.
Nejsem obchodník s chudobou, tvrdí majitel bytovek pro sociálně slabé

A právě to je úspěch, který pořadatelé ze sdružení Česká ZOO ocenili druhým místem, hned za odchovem jelečka teuchitlánského (ryba) v ostravské zoo. „Mám z toho ohromnou radost,“ neskrývá nadšení Zelinka. „Zoologické zahrady jsou plné exotických zvířat, ale málokdo si uvědomuje, že i celkem běžné zvíře je v zajetí hodně složité odchovat. Proto mě těší, když s tím máme v tak prestižní soutěži úspěch,“ podotýká.

Úspěšný odchov blavorů žlutých je podle Jaroslava Zelinky závislý na mnoha faktorech. Způsob zazimování, včasné odhalení snůšky a teplota v líhni.

Chomutovský zoopark zaznamenal v této soutěži úspěch po dlouhé době, ale první zdaleka není. V roce 2008 získal rovněž druhé místo za prvoodchov právě blavorů žlutých, dva roky předtím zvítězil s odchovaným mládětem tuleně kuželozubého a oceněn byl v minulosti také za odchov charzy žlutohrdlé. Za loňský rok nominoval zoopark celkem tři své chovatelské úspěchy, kromě blavorů to byli ještě jeleni bucharští a kolonok sibiřský.