Oslava i smrt. Uplynulý víkend byl pro pracovníky zooparku vpravdě extrémní. Zatímco u tuleního bazénu se v sobotu slavily třicátiny samce Kaška, na pitevním stole tou dobou leželi dva losi, kteří v pátek odpoledne zemřeli ve svém výběhu. Samice Seb byla březí.

Zvířata prý zemřela ošetřovatelce doslova před očima. Mluvit o tom ale nechce. Není divu.

Podle všeho zabíjela opět lidská hloupost a domnění, že zvířata v zooparku lze krmit čímkoli. „Předběžné výsledky pitvy ukazují na otravu," potvrdila ředitelka zooparku Iveta Rabasová. Jak dodala, nešlo o úmysl, kdosi je otrávil potravinou. Podrobnosti uvést nechtěla, protože případ teď prošetřuje policie, která zkoumá cizí zavinění.

Sedmiletý samec Atila a dvouletá samice Seb byli jediní losi v zooparku. Měli je zde jako chovný pár a úspěšně odchovali několik mláďat. Všechny v minulých letech transportovali do různých zoologických zahrad.

Losí pár čekal dalšího potomka. Předpokládalo se, že Seb bude rodit v květnu. Pro Atilu to mělo být už páté mládě. Nebude. A nebude už ani žádné jiné. Kvůli někomu, kdo je chtěl „jen" nakrmit…

Los evropský je celoročně chráněným druhem. „Úhyn losů v produktivním věku, kteří očekávali mládě a chovatelé jim věnovali každodenní starostlivou péči je nenahraditelná ztráta hlavně z chovatelského a morálního hlediska," dodala k tomu ředitelka Rabasová.

V zooparku je návštěvníkům krmení zakázáno, povolené jsou pouze v automatu koupené pytlíky s granulemi. Jenže lidé zákaz často porušují. Před dvěma lety v dubnu takhle zahynula samice soba polárního. Tehdy ji návštěvníci doslova překrmily suchým pečivem doneseným z domova.