Je to i dobrá zpráva pro Chomutováky, protože do zóny, která leží na hlavním tahu z Chomutova do Prahy, jich za prací dojížděly stovky a velký počet dosud dojíždí.


Nyní vzrůstá šance, že se do zóny vrátí život, který omezilo propouštění v Hitachi. „V současné době jednáme se dvěma až třemi vážnými zájemci o vstup do zóny Triangle. Jsou to citlivá jednání, takže k nim nelze být konkrétnější,“ sdělil na dotaz Deníku Jiří Sochor, vedoucí tiskového oddělení agentury CzechInvest, která se stará o příliv zahraničních investic do ČR.


Triangle tak paradoxně využije toho, že je méně práce. „Všeobecně platí, že zpomalení globální ekonomiky motivovalo řadu společností k hledání možností, jak snížit náklady. Dokud byla v ČR nezaměstnanost kolem pěti procent, nebyli jsme pro výrobní investory příliš zajímaví,“ uvedla Alexandra Rudyšarová, generální ředitelka.


„Jakmile si ve statistikách ověřili nízkou nezaměstnanost, ztratili o ČR jako celek zájem – a to přestože v některých regionech mohla být aktuální nezaměstnanost vyšší. To se ale teď změnilo a pozitivně se to odráží i v zájmu o Triangle i o další regiony,“ dodala Alexandra Rudyšarová.

Počátkem tohoto roku Ústecký kraj, vlastník průmyslové zóny, uvedl, že jedná o vstupu do zóny s jednou českou a dvěma zahraničními společnostmi.


Firmy byly z oborů sklářství, výroby solárních panelů a speciální keramiky. „Jednání s investory postupují velmi pomalu a zdlouhavě,“ uvedl tehdy Jan Sixta, vedoucí odboru průmyslová zóna Triangle Krajského úřadu Ústeckého kraje.


Ústecký kraj začal s finanční podporou státu přestavovat bývalé vojenské letiště u Žatce na průmyslovou zónu Triangle v roce 2002. Výstavba zóny dosud stála zhruba dvě miliardy korun, prostor měl řešit velmi vysokou nezaměstnanost v okresech Louny, Most a Chomutov.


Původně až 13 000 pracovních míst


Podle odborníků měla zóna potenciál vytvořit až třináct tisíc nových pracovních míst. V roce 2006 přišly do zóny Triangle japonské společnosti IPS Alpha a Hitachi. Dohromady chtěly postupně zaměstnat až čtyři tisíce lidí.


Na obě ale dolehla hospodářská krize – Hitachi, vyrábějící televize, letos na jaře výrobu úplně ukončila a její závod přebrala firma Panasonic.
Zůstalo v něm přibližně tři sta lidí. IPS Alpha, která produkuje LCD monitory pro televizory, několik stovek zaměstnanců na jaře propustila. Nyní zaměstnává v zóně u Žatce 1100 lidí.