Tma a studený déšť. K protialkoholní léčebně přijíždí sanita a lékař se chystá převzít si pacienta. „Koho nám to vezete?“ ptá se doprovodné osádky strážníků. „Vezeme vám opilce z benzinky,“ říká jirkovská strážnice Jaroslava Sekáčová a předává herci v roli doktora dokumenty. V hořkosladkém snímku Úsměvy smutných mužů, který právě běží v kinech, nečekaně dostali malou roli také jirkovští strážníci.

„Dostali jsme zprávu, že by filmaři chtěli použít vůz městské policie. Řekli jsme jo, výpomoci se nebráníme, navíc to bude zážitek,“ přiblížil strážník Martin Vršan. „Nevěděli jsme ale, že nakonec budeme také hrát. Byli jsme mile překvapení a zážitek to vážně byl,“ ocenil.

„Pro mě to bylo úžasné,“ podělila se o dojmy jeho kolegyně Jaroslava Sekáčová. „Jen jsme vezli auto do Petrohradu. Když řekli, že si vystoupíme a bude na nás mluvit herec, byl to krásný zážitek,“ dodala. „Dělali jsme doprovod záchrance, ve které jel mladý Švehlík. Našli ho jako opilého a promáčeného na benzince. Bylo to na jeden záběr, pak jsme řekli 'na shledanou' a jeli zase zpět,“ dodala Sekáčová.

Jako pracovnice prevence kriminality je zvyklá mluvit před publikem, a tak ji nezaskočilo, když měla v rámci své role pronést také pár slov. „Paní Jaroslava mluvila tak, že nikdo ani nepoznal, že není herečka,“ ocenila drobný herecký výkon vedoucí natáčení společnosti Holiday Films Barbora Červenková. „Oba strážníci si počínali dobře a na plátně působí věrohodně,“ zmínila.

Zdroj: Youtube

Úsměvy smutných mužů - teaser  Zdroj: YouTube.com/walker37303

To, že se ve snímku objevila jirkovská městská policie, byla spontánní akce. Filmaři potřebovali policejní vůz a ředitel psychiatrické léčebny jim doporučil, aby se obrátili na Jirkov.

„Povolení pro vozidlo státní policie by muselo být vydané krajsky, což by trvalo dlouho a nebyl čas. Tak jsem řekl režisérovi Danu Svátkovi, že máme dobrou spolupráci s jirkovskými strážníky, aby se obrátil na ně,“ popsal, jak se věci udály ředitel léčebny Ladislav Henlín. „Vím, že to jsou pohodáři. Jirkov byl pro nás tedy nejblíž, čímž nemyslím na kilometry, ale pocitově,“ dodal.

Posvěcení pro zapůjčení vozu vydal jirkovský starosta Radek Štejnar. Projevil přání, aby se to také odrazilo na závěrečných titulcích filmu. „Ještě jsem ho neviděl, ale prý je v závěru poděkování městu a městské policii,“ zmínil starosta.

Není to poprvé, kdy se na Jirkov obrátili filmaři, na zámku Červený Hrádek například před dvěma lety natáčely hvězdy Hollywoodu mysteriózní drama Za oponou noci.

Film Úsměvy smutných mužů byl natočený podle autobiografické knihy Josefa Formánka, ve které popisuje svůj boj s alkoholismem v protialkoholní léčebně. Hlavní postavu hraje David Švehlík, dále Jaroslav Dušek, Ondřej Malý a Ivan Franěk.

Film běží od léta také na plátnech kin na Chomutovsku. V chomutovském kině Svět ho promítnou 26. září od 17 hodin.